Biz de Kayyım İstiyoruz!

Biz de Kayyım İstiyoruz!

Seçim sonrası televizyon ve gazeteler de birçok seçim değerlendirmesi yapıldı. Bu yazıların arasında her önemli konuda olduğu gibi birçok doğru, yanlış, yerinde, yersiz ve saçma sapan yazılar vardı. Lakin bana bu yazılar arasında en çok ilham veren yazı Sözcü gazetesi yazarlarından Yılmaz ÖZDİL’in Cumhurbaşkanı’na seslenerek CHP için kayyım istediği köşe yazısı oldu. Yazının bana ilham veren tarafı sandığınız gibi ne CHP ne Kemal KILIÇDAROĞLU ne başarıları ne de başarısızlıklarıdır. Bunların hiç birisi benim vakıf olduğum ve dolayısıyla da değerlendirebileceğim konular değildir.

Bana ilham veren kısmı Özdil’in demokratik sistemin olmazsa olmazı olan ve kendisinin de bireysel olarak kendini çok yakın hissettiği bir kuruma (muhalefet partisine) karşı pek sevmediği ve anti demokratik olarak gördüğü Cumhurbaşkanı’ndan kayyım talep etmesi. Muhtemelen Özdil, bu kayyım fikrine, ekseriyeti ülkemizin Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde bulunan ve seçmenlerine hizmet etmek amacıyla, ihtiyaçlarını karşılamak için üstelik çok yüksek oy oranları ile kazanan belediyelerin illegal yapılara hizmet etme tercihleri sonucunda bu başkanların görevden alınmaları ve akabinde İçişleri Bakanlığı’nın kayyım atamaları ile nisbeten başarılı bir hale gelmesinden varmıştır.

Gelelim bana tam olarak ilham veren tarafına, özelde Gıda Mühendisleri Odası (GıdaMO) genelde de Türk Mühendis Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) demokratik kurumlardır, yöneticileri üyeleri tarafından demokratik koşullarda seçilmektedirler, ve gerek meslek için gerekse de demokrasi için olmazsa olmaz kurumlardandırlar. Ne var ki bu yöneticiler yıllardır bir yerlere yararlanmak için mi yoksa başka nedenlerden dolayı mı bilinmez ama asıl amacı; üyelerinin ve meslektaşlarının haklarını korumak, o mesleği çekici kılmak, o meslek grubunun eğitimini alan öğrencilerin en iyi şekilde yetişmesini sağlamak olan Odalar bunun yerine bir muhalefet partisi gibi ve üstelik yapıcı olmayan bir tarzla meslek dışı siyasetle uğraşıp durdular.

Durum böyle iken Özdil’in tarafgiri olduğu parti için özendiği kayyım uygulamalarına benim de bu Odalar için özenmem hakkım değil midir?

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: