Mizah: Türkiye’de Gıda Mühendisliği Algısı

Verification: f620c14aed060f2a
13.11.2018
A+
A-

Mizah: Türkiye’de Gıda Mühendisliği Algısı

Meslekle ilgili espiri yapmak akranlar arasında her zaman olay olmuştur. Bazen gülüp geçtiğimiz bu tür konuşmalar aslında meslekle ilgili bakış açısını ve mesleğin itibarını göstermektedir. Cem Yılmaz’ın enerji mühendisliği, Uluslararası İlişkiler ve mimarlıkla ilgili yaptığı espirileri hatırlayacaksınız. Bu yazımızda sizler için Gıda Mühendisliği için yapılan bazı klişeleri topladık.

  1. Aşçılık gibi bir şey okuyorsunuz heralde.

Listemizin ilk sırasını aşçılık ile benzetmeler ayırdık. Direk yukarıda ki gibi sorulmazsa da eğer Gıda Mühendisliği okuyorsanız, sizde muhakkak bu tarz benzetmelere maruz kalmışsınızdır.

2. Gıda’nın Mühendisliği mi olur, Caanım.

Bu bazen meslek tassubundan bazen de Gıda Mühendisliğinin tam olarak anlaşılamamasından kaynaklanan bir soru.

3. Yemek Fabrikasında mı Çalışacaksın?

Gıda Mühendisliğini aşçılıkla karıştıran bir kesim halkın daha kibarca ve bilgece sorusu. Evet, yemek fabrikasında çalışabilirim, ama gıda mühendisleri sadece yemek fabrikasında çalışmaz.

4. Biliyormusun aslında Gıda Mühendisliği bölümü sadece Türkiye’de var.

Bunuda daha çok rakip meslek grupları yapar ki aslında sitemizi takip eden bilir, bu tam bir yalan.

5. AB süreci önemini arttırdı , önu açık meslek

Yıllardır söylenerek klişeye dönen ve halen onu bin bir türlü saçmalıklar yüzünden hakettiği pozisyona gelemeyen bir meslek

6. En kötü diplomanı kiralarsın abi (abla).

Bu tarz cümle ise aslında bu bölüme Türkiye’de verilen önemi göstermeye yeter. Birey değilde diploma işe giriyor. Hayır hayır yanlış anlamadınız, diploma sayesinde ise girilmiyor, diploma işe alınıyor, diplomanın sahibi halen işsiz. Tabii ki işsizlik sigortası kadar maaş alıyor diplomasını verdiği yere.

7. Abi (Abla) sen bilirsin (Gıda Mühendisisin ya), Dışarda tavuk yiyelim mi, simit poğaça güvenilir mi?

Aslında bunlar masum sorular, işte böyle sorular sorulmalı, doktora sağlıkla, imama dinle, gıda mühendisine gıdayla alakalı.

8. Birde en uyuzu, ilanlarda karşınıza çıkan telefonlara bakacak Gıda Mühendisi, Ehliyet sahibi Gıda Mühendisliği ilanlar.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.