İngiltere’de Yaşayan Gurbetçilerden Döviz Hamlesi: Çöp İthalatı

Verification: f620c14aed060f2a
17.01.2019
A+
A-

İngiltere’de Yaşayan Gurbetçilerden Döviz Hamlesi: Çöp İthalatı

Geçenlerde BBC, The Guardian ve Independent başta olmak üzere İngiliz merkezli haber sitelerinde ülkemizle ilgili ilginç mi ilginç bir haber servis edildi. Türkiye, İngiltere’nin bir sektörde en büyük üç ithalatçısı konumundaymış. Yok yok aklınıza hemen Shell, HSBC, Tesco, AVİVA ve BP gibi şeyler gelmesin onları zaten ithal etmezsek olmaz. Hadi fazla uzatmayalım, çöp ithal ediyormuşuz, hem de her geçen yıl liderliğe biraz daha yaklaşıyormuşuz. Haberlerde şu ayrıntılara ulaşamadık, çöpu ithal ettiğimiz için onlar mı bize para ödüyor yoksa gerçekten onlara biz mi para ödüyoruz bilemedik ama her iki koşulda da utanılası bir durum olduğu garanti.

Lider 3 ülke Çin, Türkiye ve Polonya… Bunu duyan bu ülkenin vatandaşları ilginç mi ilginç bir kampanyaya imza attılar. İlgi gören kampanya artık geri dönüşümlü çöplerin geri dönüşüm kutusuna atılmamakta. Duyduk ki İngiltere geri dönüşüm (yani plastiği) ihrac ediyormuş bu ülkelere. Londra sokaklarında toplanan binlerce Türkiye, Çin ve Polonya vatandaşı, vatandaşların çöplerini geri dönüşüme ayırmamaları ve geri dönüşüme giden her plastik şişenin bu ülkelerde bir balığın ölmesine sebep oluyormuş. Eee ne diyelim, Türk balıklarına sahip çıkalım, Ey İngiltere’de yaşayan Türkler, artık çöplerinizi geri dönüşüm ve atık olarak ayırmayın, hepsini bir atın gitsin, Unutmayın ayırdığınız her şişe ülkenizde 25 litre suyu içilmez hale çeviriyor. Bir başka grup ise bunun sadece çevre ile açıklanamayacağını ve bunun biz gurbetçilere bir vatanperverlik dersi olduğunu ve Türkiye’ye giden çöp ithali en aza indirgeyip dış ticaret açığımızı azaltmanın geri dönüşüm çöplerini valizlere koyup Turkiye’ye götürme olduğunu söyledi. Yapılan basın açıklamasında THY’ye bu kampanyaya destek çağrısında bulunuldu.

Bir başka tepki de Türkiye’den geldi.. Bu haberi okuyan Ayşe Teyze ve Mehmet Amca, madem plastik atığa ihtiyacımız var neden plastik poşete para veriyoruz. Zaten çöp ithal ediyormuşuz, çöpe atılan her poşet aslında dış ticaret açığını aza indirecek ve en azından çöpte de olsa kendi kendimize yeten bir ülke olacağız.

Bu haberi okuyan Türkiye Belediyeler Birliği, yahu yurtdışından çöp ithal etmekte nedir, bize imkan versinler biz kendi çöplerimizi toplarız. Bizim topraklarımız çöp üretmek için çok verimli yeterki devlet bize bu konuda imkan ve teşvik versin açıklamalarında bulundu.

Editör Notu: Çöp ithalatı dışında, bu haberde geçen herşey hayal ürünüdür.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.