Antibiyotik Kullanımı ve Potansiyel Zararları

Verification: f620c14aed060f2a
04.01.2020
A+
A-

ANTİBİYOTİK KULLANIMI VE ZARARLARI

Antibiyotik Nedir?

Antibiyotik kelimesinin kökeni yunanca olup yaşam karşıtı anlamına gelir. Günümüzde hastalıklarla mücadelede kolay ve etkili bir yöntem olması nedeniyle çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Antibiyotik her ne kadar hastalığımızı atlatmamız da kolaylık sağlasa dapotansiyel zararlara sahiptir. Bunları tek tek sıralayacak olursak;

Antibiyotiğin Potansiyel Tehlikeleri

*Antibiyotiğin en büyük zararlarından biri bakterilere direnç kazandırmasıdır. Gereksiz antibiyotik kullanımı bakterilerde direnç oluşturur ve öldüremediği bakteriyi güçlendirir. Gereksiz antibiyotik kullanımı ile sadece kendimizi riske atmakla kalmayıp etrafımızda ki bir çok canlıyı hatta insan ırkını bile tehlikeye atmış oluruz.

*İç organlara zarar vererek yaşamınızı büyük ölçüde tehdit eder.

*Obeziteye neden olabilir. Erken dönemde kullanımı bu tehlikeye neden olabilir.

*Dişte sorunlar ve yapı bozulmasına yol açar.

Bunun gibi bir çok etkilerden bahsedilir ancak yukarıda ilk bahsettiğimiz tehlike göz ardı edilemeyecek ölçüde önemli. Daha iyi açıklamak gerekirse..

ANTİBİYOTİK VE BAKTERİ DİRENCİ

Antibiyotikler genel olarak hasta olduğumuz zaman kullanılır. Kullanım yönü ilk çıktığında sınırlıydı ama şu an çoğumuz vücudumuzda olan ani değişiklikte sürekli kullanır hale geldik. Bunun zararlarından en önemlisi bakterilerin antiboyotiklere karşı direnç oluşturmasıdır. Bakteriler, DNA’larındaki mutasyonlardan dolayı kullandığınız antibiyotiği tanır ve ondan korunur. Bir nevi kalkan oluşturur ve bu canlı yaşamı için önenmli bir tehlikedir. En küçük baş ağrısında veya bir salgında antibiyotik kullanmak insan ırkının sonu demek olabilir. Bilim adamları ise yeni antibiyotik geliştirerek ve eskilerini raflardan kaldırmaya çalışarak bu sorunu bir nebze olsun önlemeye çalışıyorlar ama ne kadar başarılı olurlar. Bu soruna bizim de çözüm üretmemiz için yapmamız gereken şeylerden biri bilinçlendirmek olacaktır. Antibiyotik konusunda bilinçli bir toplum olursak yan etkilerini azaltabilir ve bakteri mutasyonlarını en aşağı düzeye indirebiliriz. Başka neler yapabiliriz peki?

DOĞRU ANTİBİYOTİK KULLANIMI

Doğru antibiyotik kullanımının birinci şartı yalnış antibiyotik kullanımının nasıl olduğunu öğrenmektir. Yanlış antibiyotik kullanımı genellikle gereksiz ve bilinçsiz şekilde kullanılan antibotiklerdir. Baş ağrısı veya hafif ağrılar sonucu hemen antibiyotiğe başvurulmamalı. Nitekim, son zamanlarda antibiyotiklerin sadece doktor reçetesiyle verilmesinin denetlenmesi arttırılmış durumda. Ama olurda evde başkasından kalma veya daha önce bitirmediğimiz antibiyotik varsa doktor tavsiyesi olmadan kullanmayalım.

İkinci şey ise başkalarına da bu konuyu açıklamak olacaktır. Eğer yeteri şekilde bilinçlendiyseniz başkalarına da öğreterek bakteri mutasyonunu ve diğer sağlık problemlerini hem kendiniz için hem de yakınlarınız için önlemiş olursunuz.

Üçüncül şey ise su tüketimidir. Antibiyotikleri sık kullanan kişilerin karaciğer ve böbreklerinde bir takım sorunlar oluşur. Bunu önlemek için günlük su tüketimini aksatmamak lazım. Su içmek sizi zinde, enerjik ve sağlıklı hale getirir ve antibiyotiğin zararlarından bir nebze olsun kurtulursunuz.

Tüm hastanelerde yazdığı gibi doktorunuzdan antibiyotik yazılmasını talep etmeyin, gerekiyorsa o zaten yazacaktır. Ve başkasının antibiyotiğini kesinlikle kullanmayalım.

Sağlıcakla kalın.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.