15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü

Verification: f620c14aed060f2a
15.10.2018
A+
A-

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü

Dünya Kadın Çiftçiler Günü, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2008 yılından itibaren kutlanmata ve İngilizce’deki tam karşılığı Uluslararası Kırsal Kadınlar Günü (International Day of Rural Women) olarak çevrilebilmektedir.

Birleşmiş Milletlerin internet sitesinde bugün önemi için yayımlanan duyuruda;

Kadınlar ve kızların kırsal hane halklarının ve toplumlarının sürdürülebilirliğini sağlamak, kırsal geçim kaynaklarını ve genel refahı iyileştirmek için oynadıkları önemli rol giderek daha fazla kabul görmeye başlamıştır. Kadınlar, gayri resmi çalışma dahil olmak üzere tarımsal iş gücünün önemli bir bölümünü oluşturmaktadır ve kırsal alanlarda aileler ve hanelerdeki ücretsiz bakım ve ev işlerinin büyük kısmını gerçekleştirmektedir. Tarımsal üretime, gıda güvenliğine ve beslenmeye, arazi ve doğal kaynak yönetimine ve iklim dayanıklılığı oluşturmaya önemli katkılarda bulunmaktadırlar.

Kırsal bölgelerdeki kadınlar ve kızlar, çok boyutlu yoksulluktan orantısız olarak muzdariptir. Aşırı yoksulluk küresel olarak azalırken, dünyanın yoksulluğun kabul edilemez koşullarında yaşamaya devam eden 1 milyar insan kırsal alanlarda yoğunlaşmıştır. Kırsal bölgelerdeki yoksulluk oranları kentsel alanlardan daha yüksektir. Bununla birlikte küçük tarım, Asya ve Sahra altı Afrika’da yaklaşık yüzde 80 gıda üretmekte ve yaklaşık 2,5 milyar insanın geçimini desteklemektedir. Kadın çiftçiler, erkek meslektaşları kadar üretken ve girişimci olabilirlerken, ancak arazi, kredi, tarımsal girdiler, pazarlar ve yüksek değerli tarımsal gıda zincirlerine daha az erişebilir ve ekinleri için daha düşük gelir elde edebilmektedir.

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kırsal kadın ve kızların güçlendirilmesi için sürdürülebilir altyapı, hizmetler ve sosyal koruma.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SDG’ler) vizyonunu yerine getirmek için bu seneki tema, “Kadınların sürdürülebilirliği, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kırsal alandaki kadınların ve kızların güçlendirilmesi için sosyal koruma, hizmetler ve sosyal koruma” olarak seçilmiştir.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.