14 Mart Tıp Bayramı ve Dünya Tıp Bayramları

Verification: f620c14aed060f2a
14.03.2018
A+
A-

Çoğu günler ve bayramlar aslında Turkiye’ye dışarıdan girmiştir (Sevgililer Günü, Anneler Günü, İşçiler Bayramı vs), ve bu yüzdendirki kutlanmalı mı kutlanmamalı mı tartışmaları her özel günde yapılır. Ancak 14 Mart Tıp Bayramı bunlardan biraz farklı bir bayram. 14 Mart 1827 Osmanlı için modern tıpın başlangıcı sayılır çünkü 2. Mahmud, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önderliğinde Osmanlı’nın ilk cerrahhanesi (Osmanlı zamanında Tıp Fakültesi) olan Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amireni kurar. İşte bu yüzdendirki 14 Mart Tıp Bayramı olarak kabul edilir. İlk Tıp Bayramı 14 Mart 1919’da işgal atındaki İstanbul’da kutlanır. Bu aslında tam bir kutlama sayılmaz çünkü o zamanın öğrencileri (Hikmet Boran önderliğinde) işgali protesto eder ve birçok ünlü doktor tarafından destek alırlar.

1929-1937 yılları arasında 14 Mart değilde 12 Mayıs (Bursa’daki Yıldırım Darüşşifası’nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih) günü Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Ancak daha sonra bu uygulamadan vazgeçilmiş ve yine 14 Mart tarihine dönülmüştür. 1976 yılından bu yana 14 Mart duzenli olarak Tıp Bayramı olarak kutlanmaya ve 14 Mart’ın içinde bulunduğu hafta Tıp haftası olarak kabul edilmiştir.

Dünya Tıp (veya Doktorlar) Günleri

Brezilya (18 Ekim)

Hz. İsa’nın dört müjdecilerinden biri olan Saint Luke doktor olarak kabul edildiği için onun doğum günü aynı zamanda Ulusal Doktorlar Bayramı olarak kabul edilmektedir.

Küba (3 Aralık)

Ünlü Kuba’lı bilim adamı ve hekim olan Carlos Finlay’ın doğum günü olan 3 Aralık Kübalılar için Ulusal Doktorlar günü olarak kabul edilmiştir.

Hindistan (1 Temmuz)

Batı Bengal’in başbakanı olan Bidhan Chandra Roy’in doğum günü esas alınmıştır. Ölüm ve doğum günüde 1 Temmuz’dur. Hindistan’ın en önemli tıp kişiliklerinden biridir.

İran (23 Ağustos)

Tarihi olarak en önemli tıp kişiliklerinden biri olan İbni Sina’nın doğum günü Ulusal Tıp Bayramı olarak kabul edilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri (30 Mart)

Anestezinin ilk defa ameliyatta kullanıldığı 30 Mart 1842 yılı esas alınmıştır.

Vietnam (28 Şubat)

Vietnam’da 28 Şubat veya 27 Şubat Ulusal Doktorlar Günü olarak kabul edilmiştir.

Kaynaklar:
https://siyasetdergisi.com.tr/dunya-tip-bayrami-butun-dunyada-kutlandi/
https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C4%B1p_Bayram%C4%B1
https://en.wikipedia.org/wiki/National_Doctors%27_Day

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.