15 Ekim Dünya El Yıkama Günü

Verification: f620c14aed060f2a
15.10.2018
A+
A-

15 Ekim Dünya El Yıkama Günü

İngilizce’de Global Handwashing Day olarak bilinen Dünya El Yıkama Günü, hastalıkların önlenmesi ve hayat kurtarmanın kolay, etkili ve ekonomik bir yolu olarak ellerin sabunla yıkanmasının önemi hakkında farkındalığı ve anlayışı artırmaya yönelik yıllık küresel savunuculuk günüdür.

İlk Küresel El Yıkama Günü, dünya çapında 120 milyondan fazla çocuğun ellerini 70’den fazla ülkede sabunla yıkadığı 2008 yılında gerçekleştirildi. 2008’den bu yana, toplum ve ulusal liderler, el yıkama, lavabo ve tiftik muslukları hakkında farkındalık yaymak ve temiz ellerin sadeliğini ve değerini göstermek için Dünya El Yıkama Gününü kutlamaktadırlar. Her yıl, dünya çapında 100’den fazla ülkede 200 milyondan fazla insan kutlamalara katılıyor. Dünya El Yıkama Günü, geniş bir yelpazede hükümetler, uluslararası kurumlar, sivil toplum kuruluşları, STK’lar, özel şirketler ve bireyler tarafından desteklenmektedir.

2018 Dünya El Yıkama Günü teması “Temiz eller – sağlık için bir reçete”. Bu yılın teması, el yıkama ve gıda arasındaki bağlantılara odaklanmakta. Kritik zamanlarda el yıkama, özellikle yemek pişirmeden, yemek yemeden veya başkalarını yedirmeden önce, yiyecekleri temiz ve güvenli tutmak, hastalıkları önlemek ve çocukların büyümesine yardımcı olmak için en önemli yollardan biridir. El yıkamanın mevcut bir alışkanlığa bağlanması – bir yemek gibi – uygun el yıkama alışkanlıklarının oluşturulması için harika bir yoldur. Bu yılın teması, her yemeğin bir kısmını el yıkamak için hatırlatır.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nin da destek verdiği Dünya El Yıkama Gününde ellerimizi yıkamayı unutmayın.

Ellerimizi özellikle;

  • Dişlerimizi fırçalamadan önce
  • Yemeklerden önce ve sonra
  • Tuvaletten önce ve sonra
  • Hapşırdıktan ve öksürdükten sonra
  • Çöplere dokunduktan sonra
  • Dışarıdan eve girdikten sonra
  • Hayvanlarla temas ettikten sonra mutlaka yıkamalıyız.
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.