On Yılda Devrim Geçiren Lezzet (ÇİĞ KÖFTE)

Verification: f620c14aed060f2a
27.07.2018
A+
A-

On Yılda Devrim Geçiren Lezzet (ÇİĞ KÖFTE)

 

Adıyamanlı vatandaşlarımız kızacak ama biz çiğ köfteyi Urfa gecelerinde; ortada kocaman tepsi içinde bol acısı, yağsız eti ve saatlerce türküler eşliğinde yoğrulan bir ürün olarak görür, duyar ve izlerdik. Bu orta sınıf zevk atıştırmalığı İmparator lakaplı Sevgili İbrahim TATLISES‘in reklamıyla mıdır yoksa milletimizin yerli fast food a yönelme isteğinin doğmasından mıdır bilinmez ama bir anda her işlek sokakta mantar gibi çiğ köfte tezgâhı görmeye başladık.

Birde ne görelim halkın ekseriyetinin etinden dolayı imtina ettiği bu asırlar boyu taşınan lezzet bir anda bu pürüzü ufak bir inovasyon ile aştı. Bu inovasyon ile tezgahlarda artık yeni dönem başlamış oldu. Bu dönemin adı “Etsiz Çiğ Köfte” dönemi… Bu pürüzü sancısız atlatan çiğ köfte, artık orta sınıfı atıştırmalık yemeği olmaktan çok ötelere gitti. Bir anda; Sanatçının, esnafın, öğrencinin, memurun ve hatta en sosyetenin vazgeçilmez atıştırmalığı oldu. Böyle geniş bir yelpazenin ürünü olunca genç, dinamik girişimcilerin iştahını kabartı. Çiğ köfte işine giren girişimcilerin çabasıyla her yıl katlanan hacmi ile bir anda fast food sektörünün %65 payını kapmış oldu.

Çiğ köftenin devrimi bununla sınırlı değil aslında devrimlerinden bazıları kısaca;

1-) Eskiden kaslı, güçlü bir erkek tarafından saatlerce yoğrulması gerekirken ürün şimdi otomatik makineler tarafından birkaç dakika içinde hazırlanır aşamaya ulaştı.

2-) Eskiden hemen tüketilmesi gereken ürün iken şimdi ise elde değmeden yoğurma makinaları, vakumlu ambalajlama ve soğuk depolama ile raf ömrünü uzatarak gıda bozulma riskini minimuma düşürerek ürün sevkiyatı kolaylaştı.

3-) Tüketicilerin her yerde alıştığı lezzete ulaşma istekleri franchising sistemi uygulamaları sayesinde aşıldı.

4-) Ülkemizden gurbetçinin olduğu her ülkeye ulaşıp, kıtalar boyu ihraç olunan bir lezzet oldu.

Bu gibi devrimler ülkenin lojistik, makine, finans, gibi birçok sektörüne ivme kazandırdığı gibi istihdamda ciddi bir katkı sağlamış oldu.

Bu gibi devrimlerin darısı Siirt Büryanı’nın ve daha birçok yerel lezzetin başına olması dileğiyle ….

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.