Yurtdışında gerçekten Gıda Mühendisliği Bölümü yok mu?

11.02.2018
A+
A-

Dün yine bu site yayımlanan Ekşi Sozluk’te Gıda Mühendisliği başlığı altında yazılan bazı girişlerde Gıda Mühendisliğinin gereksiz bir bölüm olduğu ve hatta yurtdışında böyle bir bölüm olmadığı iddiası bir kaç kişi tarafından dile getirilmişti. Bunu görünce yurtdışında değişik ülkelerde yaşamış biri olarak gerçekliğini sorgalamak istedim. Amacım meslek tartışmalarını daha derine götürmek değil aksine ne kadar gereksiz olduğunu belirtmektir.

Araştırmama ilk olarak Amerika Birleşik Devletlerile başladım. Gelin hep beraber ABD’de Gıda Mühendisliği bölümünde lisans, yüksek lisans ve doktora programları olup olmadığını görelim. Bu yazıyı daha sonra diğer ülkeler ve meslek taassubuyla devam ettireceğim.

Dünyaca güvenilirliği kabul edilen universite sıralama sistemi olan Shanghai Ranking’in Mühendislik (Gıda Bilimleri ve Teknoloji alt sıralama olarak seçilmiştir.) sıralamasında ABD’nin ilk üniversitesi University of California, Davis (Dünya sıralamsında 9), “Gıda Bilimi” ve “Sürdürülebilir Tarım ve Gıda sistemleri” adı altında iki anadal anadal,”Beslenme ve Gıda” ve Gıda Sistemleri Yönetimi” başlıkları altında iki alt dala sahiptir. Yine aynı üniversite “Gıda Bilimi” adı altında iki master ve bir doktora programına sahiptir.

Bu sıralamada dünyada 12. olup ABD sıralamasına göre (yine Gıda Bilimleri ve Teknolojisi sıralaması baz alınmıştır.) ikinci olan üniversite University of Massachusetts Amherst “Gıda Bilimi” adı altında lisans, yüksek lisans ve doktora bölümleri mevcuttur. Hatta bu sene bu bölümün 100. yılı anısına Uluslararası konferans düzenlenecektir.

ABD sıralamasında üçüncü olup dünyada 20. üniversite (her zaman yukarıda bahsedilen sıralama sistemi ve kategorisi baz alınacaktır) olan Rutgers, The State University of New Jersey – New Brunswick’de “Gıda Bilimi bölümü altında lisans, yüksek lisans ve doktora programları bulunmaktadır.

Dünya sıralamasında 26 ABD sıralamasında 4. olan ve Sarmaşık Ligi (Ivy Leauge) üyesi olan Cornell University’de Gıda Bilimi bölümü altında lisans, yuksek lisans ve doktora bölümleri mevcuttur.

ABD’de 5. olup dünya sıralamasında 37 olan University of Florida’da “Gıda Bilimi ve İnsan Beslenmesi” altında 3 lisans, iki yüksek lisans ve 2 doktora programları mevcuttur.

Sayıyı tek tek uzatıp daha fazla örnek vermek yerine bulunan yüzlerce diğer program arasında 5-6 tanenin daha ismini verip bırakalım.

– University of Maryland, College Park
– The Ohio State University – Columbus
– Texas A&M University
– University of Wisconsin – Madıson
– Michigan State University
– North Carolina State University – Raleigh
– Purdue University – West Lafayette
– University of Illinois at Urbana-Champaign
– Washington State University
– Iowa State University
– Oregon State University
– The University of Georgia
– University of Minnesota, Twin Cities

Bu sayılan 18 üniversite o sıralamaya göre dünyanın ilk yüz üniversitesine girmiş ABD üniversiteleridir. Gıda bölümü sadece bunlarla sınırlı olmayıp farklı alanlarda da Gıda çalışmaları devam etmektedir. Dahası ABD’de bachelorsportal.com’un bir derlemesine göre suan ABD’de 209 Gıda bölümünde lisans mevcuttur (ki ABD’de dikkate alınmayan bayağı üniversite dikkate alındığında daha da artar).

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.