İyi bir mühendis olmak için hangi becerileri geliştirmeliyim?

Verification: f620c14aed060f2a
05.02.2018
A+
A-

Bir kişinin etkili ve iyi bir mühendis olabilmesi ve bunun sonucunda başarılı bir kariyeri talep edebilmesi için ihtiyacı olan pek çok nitelik ve beceri vardır. Mühendislik dinamiktir; bu nedenle, disiplinler arası çalışabilen ve yeni zorluklara sürekli adapte olan kişiler iyi bir mühendis olabilirler.

Elbette iyi teknik beceriler de çok önemlidir. Mühendislik kariyerine hazırlık aşamasında aşağıdakileri de içeren çeşitli beceriler geliştirmeye odaklanmalısınız (tabii ki unutmamanız gereken şey her mühendis aynı şeylere ihtiyaç duymaz iyi bir mühendis çalışmak istediği veya çalıştığı alanın ihtiyaçlarını bilip kendini ona göre hazırlayandır):

Teknik Yetkinlik: Gerekli teknik becerilere ve işinizi yürütebilme becerisine sahip özelliklere sahip olmanız sizin odak noktanız olmalı. Mühendislik lisans ve lisansüstü eğitimlerde bu bilginin temelini oluştursanız da, teknoloji sürekli geliştikçe, kariyeriniz boyunca öğrenmeye devam etmeniz beklenecektir.

İletişim Becerileri: Etkili mühendis olmak için hem yazılı hem de sözlü olarak iletişim kurma yeteneğiniz olmalıdır. Yazma becerilerine odaklanın, ikinci bir dilde bir yetkinlik geliştirmeyi düşünün ve aynı zamanda genel konuşma becerilerinizi geliştirin. İyi bir konuşmacı hem güçlü etkiye sahip olur ve en önemlisi hemen fark edilir hale gelir. Bunun yanında yazışma dili olan ve günümüzde daha çok elektronik posta olarak kendini gösteren iletişimde uzmanlaşmanız sizin faydanıza olacaktır.

Liderlik Becerileri: Liderlik, bulunduğunuz konumdan daha fazlasını gerektirir, ve sizin ne zaman harekete geçebileceğinizle çok yakindan ilgilidir. Liderlik becerilerine ihtiyaç duyacağınız bir örnek, proje yönetimi sırasında planlamanız, önceliklerini belirlemeniz, devretmenizi, kararlar almanızı ve insanları etkilemeniz gerekiyor. Bu becerileri geliştirmenize yardımcı olmak için gönüllü olarak bir sivil, okul veya meslek grubuna katılın. Risk faktörü liderliğin en önemli ölçüm aletlerinden biridir. Ne zaman risk almalısınız ve aldığınız riskin alternatifleri nelerdir.

Ekip Çalışması: Etkili bir mühendis olabilmek için ekip ortamında çalışmanız gerekir. Gönüllü faaliyetler ayrıca takım çalışması deneyimi kazanmanıza da olanak tanır bu yüzden daha öğrenciyken yukarıda sayılan gönüllülük işleri yapın veya (mümkünse ve) birkaç arkadaşla küçükte olsa bir iş girişimi yapın.

Sorun çözme: Bir mühendis olarak, işiniz sorulara cevaplar sorunlara çözümler üretmektir. Bu yüzden düşünmek, konuları incelemek ve bir çözüm bulma yeteneğine ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu nedenle iyi mühendisler, eleştirel düşünebilir, seçenekleri analiz edebilir ve daha önce karşılaşmadıkları sorunlara mükemmel çözümler üretebilirler.

Kısacası etkili bir mühendis olabilmek için, bu niteliklerin ve becerilerin her birine hakim olmanız gerekmez. Başarılı mühendis, temel becerilerin bilgisi ve gerektiğinde bunları uygulama becerisi olan kişidir.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.