Geri Dönüşüm Çevre Teknolojisi Ve Sıfır Atık Fuarı (Entech): Osman İnan Yazdı

Verification: f620c14aed060f2a
17.10.2019
A+
A-

SIFIR ATIK YÖNETMELİĞİ VE 17-20 EKİM 2019 GERİ DÖNÜŞÜM ÇEVRE TEKNOLOJİSİ VE SIFIR ATIK FUARI (ENTECH) HAKKINDA

12 Temmuz 2019 Cuma tarihli Resmî Gazetede 30829 Sayı numarası ile Sıfır Atık Yönetmeliği yayınlandı.

Yönetmelikte tanımlandığı şekliyle amaç, hammadde ve doğal kaynakların etkin yönetimi ile sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda atık yönetimi süreçlerinde çevre ve insan sağlığının ve tüm kaynakların korunmasını hedefleyen sıfır atık yönetim sisteminin kurulmasına, yaygınlaştırılmasına, geliştirilmesine, izlenmesine, finansmanına, kayıt altına alınarak belgelendirilmesine ilişkin genel ilke ve esasların belirlenmesidir.

Yönetmelikleistenenatık azaltımıdır, bu da üretim, tüketim ve hizmet süreçlerinde planlanan önleme faaliyetleri doğrultusunda çevresel açıdan belirli ölçütlere, temel şart ve özelliklere göre alınacak tedbirler ile atık miktarının düşürülmesidir. Hedef sıfır atıktır.

Pekisıfır atık nedir?Üretim, tüketim ve hizmet süreçlerinde atık oluşumunun önlenmesi/azaltılması, yeniden kullanıma öncelik verilmesi, oluşan atıkların ise kaynağında ayrı biriktirilerek toplanması ve geri dönüşüm ve/veya geri kazanımının sağlanarak bertarafa gönderilecek atık miktarının azaltılması suretiyle çevre ve insan sağlığının ve tüm kaynakların korunmasını hedefleyen yaklaşımdır. Bu tanıma göre en çok karşılaşılabilecek soru bunun mümkün olup olmadığıdır. Bunun tanımının yapılması politikalar yapılıp, yol haritasının oluşturulması desteklenmesi gereken bir harekettir. Elbette amaç atık azaltımı olmalı, bunun içinde hedef sıfır atık olarak konulmalıdır.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yönetmeliğin uygulanmasından sorumlu kuruluş, bu anlamda Bakanlıkça formatı belirlenen bir strateji bulunmaktadır. Buna göre, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ve Mahalli Çevre Kurulu tarafından hazırlanan İl Sıfır Atık Yönetim Sistemi Planı ile il sınırlarında mahalli idarelerce uygulanacak sıfır atık yönetim sisteminin esaslarını içeren planı yönetmeliğin işlemesini denetlenmektedir. Yönetmelikle sadece bakanlığın ve mahalli idarelerin değil, tüm sorumluların görevleri tanımlanmıştır.

Yönetmeliğin ne zaman uygulanacağına bakacak olursak, bunun 3 aşaması var;

  • Kamu kurum ve kuruluşları 1 Haziran 2020 itibarıyla Sıfır Atık’a geçecek.
  • Nüfusu 250 binin üzerindeki büyükşehir ilçe belediyeleri ile organize sanayi bölgeleri, havalimanları, iş merkezi ve ticari plazalar, limanlar ve 5000 metrekare üzeri alışveriş merkezleri, 250 ve fazla öğrencisi bulunan eğitim kurumları ile yurtlar, 100 yatak ve üzeri kapasiteli sağlık kuruluşları, akaryakıt istasyonları ile dinlenme tesisleri, 300 ve üzeri konuta sahip siteler de 31 Aralık 2020’ye kadar Sıfır Atık’a geçecek.
  • Sıfır atık uygulaması tren ve otobüs terminallerinde ise 31 Aralık 2021’e kadar başlayacak.

Umarım hedeflenen neticeler alınır…

17-20 EKİM 2019 GERİ DÖNÜŞÜM ÇEVRE TEKNOLOJİSİ VE SIFIR ATIK FUARI (ENTECH)

Dünyanın en büyük fuarlarının düzenlendiği CNR Expo-İstanbul Fuar Merkezi‘nde, çevre teknolojileri alanında, Avrasya‘nın en büyük fuarı olma hedefi ile yola çıkan ENTECH‘e ev sahipliği yapıyor.  Yeni yasal düzenlemeler kapsamında hareketlenen pazarın en büyük buluşma noktası olacak olan Entech‘te, sektördeki en son gelişme ve yenilikler, sürdürülebilir çevre teknolojileri, çevreye duyarlı ürün ve uygulamalar sergilenecek.    Özel Sektör, Kamu, Yerel Yönetimler, Sanayiciler ve KOBİ‘leri sosyal sorumluluk bilinci ile bir araya getiren fuar, Türkiye‘nin temiz çevre ve temiz gelecek hedeflerine ulaşması için en önemli organizasyon durumundadır.

Fuarın özellikle konferans programı çok dikkat çekici konunun dünya çapında en önemli temsilcileri konuşmalar yapıyorlar.   Dünya Sıfır Atık Birliği Kurucusu Paul Connettkonuşmacılar arasında mutlaka dinlenilmesi gerekir. Bunun yanında fuar süresince konferanslar devam edecek. Bu fuara ve 1 Kasım 2019 tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezinde 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesiyapılacak etkinliğe ilgi duyanların katılmalarını tavsiye ederim.

Kaynaklarda sıfır atık konusuyla ilgili pek çok bilgiye ulaşabileceğiniz birkaç kaynak gösterdim. Şu an için az sayıda da olsa bu alanda çalışma yapan dernekler bulunmakta, TÜSAD – Tüm Tüketim ve Üretim Kaynaklı Sıfır Atık Geliştirme Derneği’de bunlardan birisi. İnternet sitelerine kaynaklardaki linkten ulaşılabilir. Umarım faydası olur.

Osman İnan

17.10.2019

osmaninan1985@gmail.com

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı https://csb.gov.tr/

Çevre Mühendisleri Odası http://cmo.org.tr/

https://sifiratik.gov.tr/

Tüm Tüketim ve Üretim Kaynaklı Sıfır Atık Geliştirme Projesi (TUSADDER) https://www.tusadder.org/

http://cnrcevrefuari.com/?gclid=CjwKCAjwq4fsBRBnEiwANTahcFeqyiX8QiVOyyC04yntxrbFDF1Mu80ICGehYtTKt8iihG9PeazPNRoCjA4QAvD_BwE

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/finans/sifir-atigin-babasi-cnr-expo-ya-geliyor/650675

https://www.takvim.com.tr/webtv/video-haber/video/sifir-atik-yonetmeligi-yayimlandi-31-aralik-2020-itibariyle-nerelerde-uygulanacak

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/07/20190712-9.htm

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.