Evde Nar Ekşisi Yapımı

Verification: f620c14aed060f2a
31.10.2018
A+
A-

Evde Nar Ekşisi Yapımı

Çığ köfte veya salataların vazgeçilmez aromasi olan nar ekşisi aslında çok sağlıklı bir gıda ürünü. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Nar ekşisi ve nar ekşisi sosu aynı şey değildir. Nar eksisi tamamen nar suyundan yapılmasına rağmen nar eksisi sosu ise glikoz şurubu, asit düzenleyici, renklendirici ve koruyucu ilave edilerek elde edilen bir sos türüdür.

Ne yazık ki narın gitgide pahallaşmasıyla artık nar ekşisi çok az insan tarafından tercih edilebilmektedir. En azından dışarıda satılan çiğ köfte ve salataların çoğunda sos kullanılmaktadır. Bu yüzden nar eksisinin gerçek meraklıları için nar eksisi nasıl yapılırı derledik. İsterseniz bakanlığın hizmeti olan Tarım TV’den veya Youtube’dan Refika’nın Mutfağı’ndan da izleyebilirsiniz.

10 kilo nardan yaklaşık olarak 1 veya 1.5 litre nar ekşisi çıkmaktadır.

Malzemeler

10 kilo nar

Diğer Malzemeler

Bıçak
Narı çırpmak için çubuk
Kıyma makinesi veya blendır
Tencere
Süzgeç ve temiz tülbent
Kevgir
Tepsi

Sonrası için


Cam kavanoz

Hazırlanışı


Narlar öncelikle güzelce yıkanıp, ikiye bölünür. İkiye bölünen narlar, çubuk yardımıyla kabuktan vurularak tanelere ayrılır. Tanelere ayrılan nar tanelerinden nar tanesi dışındaki herşey (zar ve kabuk) toplanır ve nar taneleri tek olarak kalır. Kabuk ve zarların toplanma nedeni acı tat bırakmaları.

Topladığımız nar taneleri kıyma makinesi veya bendir ile sıkılır. Tülbent ve süzgeç yardımı ile güzelce süzülerek tencereye doldurulur. Daha sonra ateşe verilir. Tencerede koyulaşıncaya kadar pişirilir (yaklaşık 3-3.5 saat). Hem ekonomik nedenlerden hemde tadından dolayı bahçede ateş yapmanız tavsiye edilir. Ateşten çıkartılan nar ekşisi soğuyuyuncaya kadar bekletilir ve cam kavanozlara koyulur.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.