26 Şubat Künefe Yeme Gününe Özel Evde Künefe Yapımı

Verification: f620c14aed060f2a
26.02.2018
A+
A-

Ustalar ister Hatay’dan olsun ister olmasın, yaptıkları künefeye Hatay künefesi derler. Künefe çoğu zaman dışarda yiyilen bir tatlı olup evde yapmayı çok azımız denemiştir. Ancak evde yapmakta aslında çok külfetli bir iş değildir. Künefe yapmak için dört temel süreç vardır. 1) Şerbeti hazırlamak 2) Kadayıfları hazırlamak 3) Tepsiyi hazırlamak (yağlamak) 4) Künefeyi tepsiye yerleştirmek.

Malzemeler (5 kişilik için)

Şerbet İçin:

3 su bardağı toz şeker,
3 su bardağı su,
Bir kaç damla limon suyu.

Katısı için:

250 gram kadayıf,
100 gram tereyağı,
250 gram tuzsuz eriyebilen künefelik (dil) peynir
5 kişiye yetecek büyüklükte tepsi
1 yemek kaşığı pekmez
İstediğiniz oranda fıstık veya ceviz

Tabakları yağlamak ve tabaklara koyulmak için:

50 gram tereyağı

Güzel görünmesi için kaymak eklenebilir. Eğer fıstığınız kalmışsa üstünede eklemeniz hem görüntü hemde tadını çok daha iyi yapacaktır.

Hazırlanışı:

İşe ilk olarak şerbeti hazırlayla başlayın. Bunun nedeni şerbetin soğuması için zaman gerekmesidir. Şerbet için 3 su bardağı su ve şekeri derin bir tencereye boşaltıp kaynatıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra birkaç damla limon suyunu ilave ederek 15 dakika kaynamaya bırakıyoruz ve soğumaya bırakılır. 15 dakika sonra şerbetin hazır olduğunu anlamak için bir kaşıkla şerbeti dökün eğer damla damla değil de katı bir ip şeklinde akıyorsa şerbet olmuştur demek. Ancak çokta kaynatmamanızı öneririz emin değilseniz en fazla 20 dakika kaynatın.

Bu aşamadan hemen sonra tepsimizi hazırlayalım çünkü tepsimize iki katmandan oluşan bir işlem yapacağız. Tepsilerimizi tereyağla çok iyi bir şekilde yağlayalım.

Bir sonraki aşama kadayıfları hazırlamaktır. Kadayıfları ince ince doğrayarak bir kaba boşaltalım ve tereryağla karıştıralım. Kadayıfın tamamını tereyağ ve pekmezle iyice yoğurmamız lazım. Bu karışımın yarısını yağladığımız tepsiye bastıra bastıra koyalım ve üstüne fıstık veya cevizlerimizi dökelim. Daha sonra doğradığımız peynirleride üzerine ekleyelim. Geriye kalan kadayıflarımızıda yine bastıra bastıra ekleyebiliriz ve üzerine biraz daha tereyağ koyarak daha önce ısıtılmış fırına koyabiliriz. Daha sonra üstü kızardıktan sonra fırından çıkartılır ve üzerine şerbet dökülür. Bu aşamadan sonra künefe tabaklara koyulur ve her bir tabağa bir kaşık kaymak (ve kalmışsa fıstık veya ceviz) eklenerek servis edilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.