Kaç Kalori: Elma, Nane ve Çay

Verification: f620c14aed060f2a
27.12.2019
A+
A-

Kaç Kalori” kategorimizin ilk haberi sitemizin logosu olan üç gıdanın kalorisini vererek başlamış olalım. Sizinde dikkatinizi çekmiştir, logomuz elmanın çay bardağına çevrilmiş hali ve bardaktan buharmış gibi çıkan nane yaprakları var.

 

Gıdakolik; gıda, tarım, hayvancılık ve beslenme haber portalı olarak elma, çay bardağı, kaynama ve naneyi sembol olarak seçti. Bunların sırayla her birinin kategorisini vereceğiz.

 

İlk olarak elmanın kalorisini vererek başlayalım. Logomuzun bardağa dönüşmüş hali olan elmanın kalorisi ne kadar?

 

Elma çok tüketilir ancak en son tüketilir. Meyve tabağında en son biten meyvelerden biridir elma, hatta bazı kişiler tarafından meyvelerin öksüzü olarak anılır. Elma çok çeşitli bir meyve olmakla Turkiye’de de çok üretilen ve neredeyse her bölgesinde üretilen bir meyvedir. Elmanın o kadar faydalı olduğu söylenir ki Süleyman Demirel’in “Günde bir elma giren eve doktor girmez” sözünü söylediği iddia edilir. Hürriyet yazarı Osman Müftüoğlu’na göre Elma B1, B2, B6, folik asit, C,E, K vitaminleri, potasyum ve kalsıyum gibi vitamin ve minerallerle dolu olduğu ve elmanın doğal antioksidan, kuversetin, naringinin, epikateşin, prosiyanıdın, lutein ve betakaroteindir.

 

Elma Kaç Kalori:

1 adet orta boy kırmızı elma kaç kalori: 46-53 kcal

1 adet orta boy yeşil elma kaç kalori:  46-53 kcal

100 ml elma suyu kaç kalori  47-50 kcal

 

Nane Kaç Kalori:

Yeşil nane kaç kalori (100 gr): 70 kcal

Kuru nane kaç kalori (5gr’lık tatlı kaşığı): 18 kcal

 

Çay Kaç Kalori:

Yeşil çay kaç kalori (Şekersiz): O kcal

Siyah çay kalori (Şekersiz): 0 kcal

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.