DLG Fuarcılık Karaevli Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı: Osman İnan Yazdı

Osman İnan
Kendimden kısaca biraz bahsedecek olursam, 2007 yılında Önder Çiftçi Projesinde staj yaptım, aynı yerde Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü 2008 yılında bitirip askere gidene kadar kaldım. 2009 ortalarında askerlik bitince Tarım Ekonomisi Bölümünde yüksek lisansa başladım. Aynı zamanda bir makine üretim şirketinde kalite bölümünde çalıştım ve ayrıca ailemin kendi arazilerinde 2011 yılı sonuna kadar tarım işiyle uğraştım. Bu tarihten 2014 yılı sonuna kadar Tarım ve Orman Bakanlığında uzman mühendis olarak çalıştım. AB ülkeleri ve Türkiye’de tarım ve kırsal kalkınmayla ilgili çalışmalar yaptım. Daha sonra 2016 yılı sonuna kadar kendi arazilerimde ceviz ve kavak yetiştiriciliği yaptım. O tarihten sonra kendi danışmanlık şirketimi kurup, gayrimenkul işine başladım. Bu dönemde yüksek lisansımı tamamladım. Tarım Ekonomisi Bölümünde doktora eğitimine başladım. Bunun yanında tarım işlerine devam etmekteyim. 2014 yılı sonundan beri de kamulaştırma, hukuk ve ceza davalarında bilirkişilik yapmaktayım. Tarım Ekonomisi Derneği, Zir. Müh. Odası ve Buğday derneğine üyeyim.

DLG FUARCILIK – 02-05 EYLÜL 2020 KARAEVLİ TARIM VE TEKNOLOJİ GÜNLERİ FUARI

02-05 Eylül 2020 tarihleri arasında Karaevli Köyü Tekirdağ ilinde Karaevli Tarım ve Teknoloji Günleri düzenlenecek. Fuar bildiğimiz kapalı mekan fuarlardan farklı bir konsepte açık havada, makine demostrasyonlarının olduğu, deneme alanlarını hemen orada ziyaretçilerin görebildiği, ayrıca canlı hayvanların bulunduğu hayvancılık bölümünün de olduğu, yani çiftçinin yapılan işi gözüyle görebildiği bir fuardır.

Karaevli fuarı DLG Fuarcılık limited şirketi tarafından 2011 yılından beri her sene Ağustos sonu Eylül başı gibi yapılmaktadır.  Fuara İlaç, tohum, gübre, mekanizasyon alanlarında 100’ün üzerinde firma katılmaktadır. Her sene fuarla ilgili dikkat çeken en önemli hususlardan biri firmaların profesyonel yöneticilerini bilgi vermek üzere bu fuarda görevlendirebiliyor olmalarıdır. DLG Fuarcılık Genel Müdürü 16 yılın üzerinde mesleki deneyim ve tarım tecrübesine sahip Zir. Yük. Mühendisi Onur Kiraz beyefendi röportajında buna dikkat çekerek misafirlerin profesyonel kişilere doğrudan soru sorma imkanının bulunduğunu vurgulamaktadır. Yeri gelmişken Onur beyle kısa bir dönem çalışma fırsatı buldum, kendisinden tarıma dair pek çok şey öğrendiğimi belirtmek isterim.

Fuarı düzenleyen DLG Fuarcılığın internet sitesinde yer alan bilgiye göre (http://www.dlgfuarcilik.com/tr/), International Field Days Turkey, Türkiye’de özel ve tek olan konsepti ile yeni bir açık alan Tarım Fuarı’dır. Sekiz yılda 18 fuar gerçekleştiren DLG Fuarcılık her iki yılda bir, “International Field Days Turkey” ve her yıl “Tarım ve Teknoloji Günleri” adı altında iki fuar düzenlenmektedir. DLG Fuarcılık ayrıca bu yıl 13-15 Ağustos 2020 tarihleri arsında Konya’da POTATO DAYS TURKEY Fuarını düzenliyor.

Firmayla ilgili kısaca bilgi verecek olursak;

DLG Alman Tarım Birliği 1885 yılında kurulmuş olup 28.000’den fazla üyesi olan, finansal ve politik olarak bağımsız bir kuruluş olup Almanya’da tarım sektöründe fuar düzenlemeye yetkili en büyük kuruluştur.

DLG’nin Almanya’da düzenlediği fuarlar: 452.000 ziyaretçi ile AGRITECHNICA, 163.000 ziyaretçi ile EUROTIER, 23.000 ziyaretçi ile FIELD DAYS, ANUGA FOOD ve POTATO EUROPE’dur. DLG’nin yurtdışında düzenlediği fuarlar Rusya’da AgroFarm, Polonya’da OPOLAGRA ve FERMA’dır. DLG yıllardan beri Almanya ve diğer ülkelerde benzer fuarları düzenlemektedir.

Fuarı düzenleyenler, fuarcılık işini ve çiftçinin ne görmek istediğini iyi biliyorlar. Traktör şovları, buzağı yarışması gibi etkinlikler de düzenliyorlar. Fuarın gezilmesi oldukça kolaydı. Görülen şeyler akılda kalıyordu. Üretici için denenmiş ürünü hemen yerinde görmek çok önemlidir, fuarda bu mümkün.

Zir. Yük. Müh. Osman İNAN

osmaninan1985@gmail.com

14.08.2020

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.