DLG Fuarcılık – 26-29 Mayıs 2021 Tarla Günleri Fuarı – Karaevli/Tekirdağ: Osman İnan Yazdı

Osman İnan
Kendimden kısaca biraz bahsedecek olursam, 2007 yılında Önder Çiftçi Projesinde staj yaptım, aynı yerde Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü 2008 yılında bitirip askere gidene kadar kaldım. 2009 ortalarında askerlik bitince Tarım Ekonomisi Bölümünde yüksek lisansa başladım. Aynı zamanda bir makine üretim şirketinde kalite bölümünde çalıştım ve ayrıca ailemin kendi arazilerinde 2011 yılı sonuna kadar tarım işiyle uğraştım. Bu tarihten 2014 yılı sonuna kadar Tarım ve Orman Bakanlığında uzman mühendis olarak çalıştım. AB ülkeleri ve Türkiye’de tarım ve kırsal kalkınmayla ilgili çalışmalar yaptım. Daha sonra 2016 yılı sonuna kadar kendi arazilerimde ceviz ve kavak yetiştiriciliği yaptım. O tarihten sonra kendi danışmanlık şirketimi kurup, gayrimenkul işine başladım. Bu dönemde yüksek lisansımı tamamladım. Tarım Ekonomisi Bölümünde doktora eğitimine başladım. Bunun yanında tarım işlerine devam etmekteyim. 2014 yılı sonundan beri de kamulaştırma, hukuk ve ceza davalarında bilirkişilik yapmaktayım. Tarım Ekonomisi Derneği, Zir. Müh. Odası ve Buğday derneğine üyeyim.
21.03.2021
A+
A-

DLG FUARCILIK – 26-29 MAYIS 2021 TARLA GÜNLERİ FUARI – KARAEVLİ/TEKİRDAĞ

122 yeni tahıl çeşidi ile 32 yeni yem bitkisi çeşidini, ekilmiş olarak inceleyip, en yeni zirai ilaç ve gübreleri uygulanmış olarak mukayese edebileceğiniz Tarla Günleri 26-29 Mayıs 2021 Tarihleri Arasında Karaevli / Tekirdağ’da!

26 – 29 Mayıs 2021 tarihleri arasında Karaevli Köyü Tekirdağ ilinde Karaevli Tarla Günleri Fuarı düzenlenecek. Fuar bildiğimiz kapalı mekan fuarlardan farklı bir konsepte açık havada, makine demostrasyonlarının olduğu, deneme alanlarını hemen orada ziyaretçilerin görebildiği, çiftçinin yapılan işi gözüyle görebildiği bir fuardır.

Tarla Günleri Fuarı DLG Fuarcılık limited şirketi tarafından iki yılda bir yapılmaktadır.  Fuara İlaç, tohum, gübre, mekanizasyon alanlarında 100’ün üzerinde firma katılmaktadır. Fuarla ilgili dikkat çeken en önemli hususlardan biri firmaların profesyonel yöneticilerini bilgi vermek üzere bu fuarda görevlendirebiliyor olmalarıdır.

DLG Fuarcılık Genel Müdürü 20 yılın üzerinde mesleki deneyim ve tarım tecrübesine sahip Zir. Yük. Mühendisi Onur Kiraz beyefendi röportajında buna dikkat çekerek misafirlerin profesyonel kişilere doğrudan soru sorma olanağının bulunduğunu vurgulamaktadır. Yeri gelmişken Onur beyle kısa bir dönem çalışma fırsatı buldum, kendisinden tarıma dair pek çok şey öğrendiğimi belirtmek isterim.

Fuarı düzenleyen DLG Fuarcılığın internet sitesinde yer alan bilgiye göre (http://www.dlgfuarcilik.com/tr/), Tarla Günleri Fuarı (International Field Days Turkey), Türkiye’de özel ve tek olan konsepti ile yeni bir açık alan Tarım Fuarı’dır.

Sekiz yılda 20’nin üzerinde fuar gerçekleştiren DLG Fuarcılık her iki yılda bir, Tarla Günleri (International Field Days Turkey) ve POTATO DAYS TURKEY Fuarlarını düzenlemektedir.  Her yıl ise, Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarını düzenlemektedir. DLG Fuarcılık toplamda 3 farklı konsepte fuar düzenlenmektedir.

DLG Fuarcılık ayrıca bu yıl 18-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında Konya’da POTATO DAYS TURKEY Fuarını ve 01-04 Eylül 2021 tarihleri arasında Karaevli/Tekirdağ’da Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarını düzenleyecektir.

Fuarı Düzenleyen DLG Firmasıyla ilgili kısaca bilgi verecek olursak;

DLG Alman Tarım Birliği 1885 yılında kurulmuş olup 28.000’den fazla üyesi olan, finansal ve politik olarak bağımsız bir kuruluş olup Almanya’da tarım sektöründe fuar düzenlemeye yetkili en büyük kuruluştur.

DLG’nin Almanya’da düzenlediği fuarlar: 452.000 ziyaretçi ile AGRITECHNICA, 163.000 ziyaretçi ile EUROTIER, 23.000 ziyaretçi ile FIELD DAYS, ANUGA FOOD ve POTATO EUROPE’dur. DLG’nin yurtdışında düzenlediği fuarlar Rusya’da AgroFarm, Polonya’da OPOLAGRA ve FERMA’dır. DLG yıllardan beri Almanya ve diğer ülkelerde benzer fuarları düzenlemektedir.

Fuarı düzenleyenler, fuarcılık işini ve çiftçinin ne görmek istediğini iyi biliyorlar. Traktör şovları, bitkisel üretimle ilgili her türlü sunumlar gibi etkinlikler de düzenliyorlar. Önceki ziyaretlerinden hatırladığım kadarıyla, fuarın gezilmesi oldukça kolay, görülen şeyler akılda kalıyor. Üretici için denenmiş ürünü hemen yerinde görmek çok önemlidir, fuarda bu mümkün olmaktadır.

 

Yük. Zir. Müh. Osman İNAN

osmaninan1985@gmail.com

20.03.2021

 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.