Ayşe BAYSAL Kimdir?

03.10.2018
A+
A-

1930 yıllarında o zaman Konya-Ermenek, günümüzde Karaman-Sarıveliler ilçesine bağlı Uğurlu köyünde dünyaya geldi. İlköğrenimini köyünde, orta öğrenimini İvriz Köy Enstitüsü’nde, yükseköğrenimini ise 1954’de Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulunda (Mesleki Eğitim Fakültesi) tamamladı.

Meslek hayatına Trabzon Beşikdüzü Öğretmen Okulunda Eğitimci olarak başladı. Bir yıl çalıştıktan sonra Tarım Bakanlığı tarafından kurulan Ev Ekonomisi Örgütü’ne katılarak 1957 yılına kadar Manisa Tarım İl Müdürlüğü’nde çalıştı. Amerika Birleşik Devletlerinde yurt dışı eğitimi aldıktan sonra 1958 yılda yurda dönerek 1960 yılana kadar İzmir Ev Ekonomisi Yetiştirme Merkezinde öğretmenlik yaptı. Amerikan Ev Ekonomisi Derneğinin bursu ile Virginia Polytechnic Institute 1961’de lisans, aynı enstitüde 1962 ‘de de Besin ve Beslenme dalında bilim uzmanlığı derecelerini aldı. 1965’de de Wisconsin Üniversitesi’nin bursu ile Besin ve Beslenme dalında doktora derecesini elde etti.

Doktora eğitimini tamamladıktan sonra yurda dönerek Köy İşleri Bakanlığı Halk Eğitimi Genel Müdürlüğü’nde çalıştı. Akabinde Sağlık Bakanlığının Hıfzısıhha Okulu’nda uzman olarak çalıştı. Hıfzısıhha görevi esnasında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde beslenme dersleri verdi. 1968 ders verdiği Üniversitede Beslenme ve Diyetetik Bölümü başkanlığın atandı. 1970 yılında Doçent, 1976 yılında ise Profesör unvanını kazandı. 1997 yılda emekli oldu. Beslenme alanında ülkenin duayen isimlerinden oldu. Emeklilik sonrası bilime katkı vermeye devam etti.

GAP, KOP gibi projelerin hayata geçirilmeden önce ülkemizin mercimek ekimine mahkum olduğu o yıllarda arz fazlalığını talep artışıyla dengelemek maksadıyla TRT’de yaptığı söylemlerle mercimek tüketimine öncülük etti. Bu yayınlar sayesinde ülkede Mercimek Anne Lakabıyla anıldı.

Kurduğu Prof. Dr. Ayşe Baysal Beslenme Eğitimi ve Araştırma Vakfı (BESKAV) ile diyetisyen adaylarının eğitimine destek oldu.

Beslenme ve Diyetisyenlik mesleğinin ülkemizde kurulması, yaygınlaşması ve gelişmesinde öncülük eden Baysal 14 Ağustos 2016 yılda gözlerini dünyaya yumdu.

Hayatı boyunca yüzlerce konferans, kongre, Çalıştaya katıldı. Yükseköğretimde alanında en çok okutulan Beslenme kitabının dahil olduğu birkaç kitap yazdı.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.