THY Türkiye Gıda ve Ziraatına Katkıda Bulunabilir mi?

09.05.2018
A+
A-

Geçen hafta Dubai’den Londra’ya Beyrut aktarmalı Middle East Airlines (Ortafoğu Havayolları) uçağındayken dağıtılan küçük paketli yer fıstığı ikram edilince aklıma acaba THY’de aynı yöntemi kullanarak Türk gıda veya tarım ürünlerini dünyaya tanıtmamıza yardımcı olamaz mı sorusunu getirdi. Aslında daha önce yine Swiss Airlines’la uçarken Swiss Airlines küçük bir çikolatayı yolcularına ikram etmiş ancak aklımdan çıkmıştı. Aslında sadece bu ikramla Lübnan’nın yer fıstığında iyi İsviçre’nin ise çikolatada iyi olduğunu düşünmekte aklım çok zorlanmadı. İsviçre çikolatasının zaten herkes tarafından bilindiği için onu araştırma gereği duymadım ancak Lübnan içinde aynı durumun geçerli olup olmadığını merak ederek internette biraz araştırma yaptım. Çok sağlıklı ve net bilgiler bulamadım hatta bazı kaynaklarda Çin’in Lübnan’a yer fıstığı ihraç ettiğini gördüm ama yine de ben bu yazının Türkiye ekonomisine çok azda bir katkısı olacağını düşündüğüm için yazmaya karar verdim. THY, Türkiye’nin ürettiği ve dış piyasaya açılmak istediği ürünleri (gerek çikolata gibi işlenmiş gıda ürünü olur gereksede kurum üzüm, kuru kayısı, antep fıstığı ve fındık gibi tarım ürünü olur) tanıtmakta yardımcı olacağını düşünüyorum.

Swiss Airlines ve Çikolata Örneği ve bazı Gıda Alternatifleri

Swiss Airlines çikolata dağıtıyor dediğim çikolata resimdede görüldüğü gibi aslında küçük ve tahminime göre maliyeti yüksek değildir. Bu uçuşumdan 6-7 sene geçtiğim için tadını çok hatırlayamazsamda bende iyi intibah bıraktı diye düşünüyorum. Buna alternatif olarak aslında Turkiye’nin özellikle şekerleme ve çikolatada sürekli ihraç eden bir ülke olduğumuzu düşündüğümüzde ülkenin daha çok ihraç eden markalarıyla senelik antlaşmalar yaparak 10-15 gramlık ve özel ambalajlı herhangi bir ürün satılabilir. Şuana kadar gezdiğim yurtdışı ülkelerinde sürekli karşıma HARİBO şekerlemeler çıkmakta ve aslında Türkiye bu tarz şekerlemelerde değişik markalarla o kalitede ürettiği aşikar, dolayısıyla dağıtılacak 10-15 gramlık bir paket THY’nin yolcu ve destinasyonları göz önüne aldığımızda ciddi reklam olacağı yadırganamaz bir gerçek. Ayrıca Turkiye’den ihraç veya ithal etmek isteyen işadamlarınında Turkiye’ye gelmek için THY’yi kullandıklarını göz önüne aldığımızda bunun etkisinin daha da artacağını düşünüyorum.

Haribo tarzı dışında şekerleme, çikolata, kek ve başka gıda ürünleride düşünülebilir. Bunları yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar gerekli. Örnek olarak bunların içindekiler kısmı net ve alerji uyarısı yapılmalı. Helal kurallarına uygunluğu ve bunun ambalajda belirtilmeside gereken ayrı bir husus.

Tarım Ürünleri

Türkiye tarım açısından halen zengin bir ülke ve dolayısıyla tanıtabileceği ürünlerde bir o kadar çeşitli. Yine paketler özel hazırlanarak iki üç cümle ile açıklaması ve faydaları açıklanarak paketler hem bilgilendirici hem çekici hale getirilebilir. Türkiye’nin aklıma ilk gelen ürünleri Kayısı kurusu, fındık, fıstık, yer fıstığı ve kuru üzüm. İnanıyorum ki bu gibi bir proje hem Türkiye ürünlerinin tanıtılması ve pazarlanmasında yardımcı olacak hemde THY’nin kendi servisinide daha çekici hale getirecek. Vesselam.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.