Küçük Bir Çiftlikte Kolayca Yetiştirilebilecek Hayvanlar

Verification: f620c14aed060f2a
07.02.2018
A+
A-

Küçük çiftlik, hobi çiftliği veya evde hayvan yetiştirmeye nereden başlayacağınızı merak ediyorsanız, hangisinin sizin için en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacak bilgiler içeren kısa bilgi ve önerileri burada bulabilirsiniz.

Not: Et ve süt ürünlerinin satışı genellikle bir çiftliğin lisanslı olmasını ve yerel gereksinimlerini karşılamasını gerektirir. Gelir sağlamak için çiftlik yapmayı planlıyorsanız, hayvanları almadan önce resmi şartları ve gereksinimleri öğrenin. Ancak bu sizi umutsuzluğa itmesin çünkü özellikle de son yıllardaki tarım ve hayvancılığın sürekli gündemde olduğu göz önüne alınırsa Türkiye’de zorluk değil teşvik sisteminin işletildiği görülecektir.

Tavuk ve Hindiler

Tavuklar küçük bir çiftlikte hayvan yetiştirmeye başlamak için harika bir yoldur. Bakımlarının kolay olması ve kurulum bakımından fazla maliyeti olmaması avantajları arasında yer almaktadır. Küçük bir sürü, bir ailenin yumurta gereksinimlerini karşılayacak kadar yumurtayı kolayca üretebilir ve birkaç düzine sürü, güzel bir yumurta işi için iyi bir başlangıç olabilir.Tavuklar gibi, hindilerde oldukça kolay yetiştirilir. Ancak hindilere tavuklara göre biraz daha zor ve bakım gerektirir.

Tavuk ve hindiler yemek atıkları yiyip bahçe için mükemmel bir kompost sağlarlar.

Bal arısı

Arıcılık tavuğa alternatif olabilecek diğer harika bir seçimdir. Arılar sadece size bal üretmekle kalmayacak sizin ve hatta komşularınızın bitkilerininin daha iyi tozlamasına yardımcı olacak ve boylece sadece bal üretmiş olmayacak varolan tarımınızı da geliştirmiş olacaksınız. Başlangıç maliyetleri yuksek olmasada ve gün içinde fazla emek gerektirmeselerde zaman ve sabır gerektiren bir meslek veya hobidir.

Keçiler

Keçiler fiyatı yüksek olmayan kaba yemlerden kolayca yararlanan, bakım ve beslenmeleri kolay, süt, et, tiftik ve kıl üretimiyle yetiştiricilerine gelir
sağlamaktadır. Sütünün tüketicilerce tercih edilmesi, makilik, kayalık ve dağlık alanlardan daha iyi yararlanması keçileri çiftlik hayvanları arasında müstesna bir yere koymaktadır.

Keçiler bal ve tavuklara göre nisbeten daha fazla zaman ayırmanızı bekleyebilir ve güvenliklerini korumak daha maliyetli olabilir.

Koyun

Koyunlar ihtiyacınıza gore ve koyun cinsine bağlı olarak et, süt veya yün uretebilir. Koyunlar için iyi otlak bulmanız ve yırtıcı hayvanlardan onları korumaniz gerekir; bu nedenle evin yakınında tutulmaları gerekir. Koyun sütü, peynir yapmak için keçi sütünden daha iyidir. Küçük çiftliklere uygun birkaç koyun türü vardır. Doğru olanı seçmek sizin planlarınıza ve risk gücünüze bağlı.

Tavşanlar

Türkiye’de çok girilen bir sektör olmasa da kesinlikle girilmesi gereken ve hayvanı yetiştirenin artmasıyla tüketiminin artacağı bir et türüdür. Tavşanların sadece etinden değil aynı zamanda kürkünden de gelir sağlayabileceğinizi unutmayın.

Tavşanlar kirli zemine sahip küçük bir ahır gerektirir, ancak bunun karşılığını verecekleri et ve kürkle fazlasıyla verirler. Tavşanlar yetiştiriciliği nispeten kolaydır, ancak düzenli bakıma ihtiyaç duyarlar ve onların özel ihtiyaçları karşılanmalıdır.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.