Fıstık Hasatında Kullanılabilecek En İyi Makineler

Verification: f620c14aed060f2a
03.07.2018
A+
A-

Fıstık Hasatında Kullanılabilecek En İyi Makineler

Tarımda makineleşmenin maliyetleri indirdiğine, insan gücünün gereksiz harcanmasını engellediğine hiç şüphe yoktur. Tarımda makineleşen çiftçiler hem maliyetleri düşürür hem de yapılan tarım işinde insan emeğini azalttığı için hayatlarını daha yaşanılır hale çevirirler. Ne yazık ki Türkiye’de makineleşme sadece traktör ve patpat gibi sadece birkaç makineden sayıldığı için Türkiye’de ki çiftçiler ABD, Hollanda ve İngiltere’de ki çiftçiler gibi verim almaz ve her geçen gün tarımımız biraz daha kan kaybeder. Bu yazımızda Türkiye tarımında sadece çok küçük bir alan kaplayan fıstıkla ilgili bazi makineleri derledik. Türkiye fıstık üretiminde dünya geneline bakacak olursak çok önemli yere sahiptir. 2016 yılında Türkiye 170 bin ton fıstık rekortesi ile ABD’den hemen sonra ikinciliğe oturdu. ABD, Türkiye ve İran fıstık üretiminde zirveyi paylaşan üç ülke… Fıstık başta Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Siirt ve Mardin olmak üzere Türkiye’nin 56 ilinde yetiştirilebilen bir ağaç olduğundan aslında 350 bin ton üretimi olan ABD’yi doğru politiklarla geçmenin yolu bulanabilir. Unutmayalımki, çiftçi mutlu olmaliki üretim yapabilsin. Çiftçinin mutluluğu hem maliyetleri düşürerek kar oranını arttırmakla hem de tarımı zor bir hayat şekli olmaktan çıkarmakla mümkündür. Bunun için çiftçinin tarlasında ve bağında yaptığı işi makinelerle kolaylaştırmanın yanında çiftçinin yaşam alanı olan kırsal alanları (köyler, ilçeler, ve büyükşehir dışındaki illeri) sosyal, eğitimsel ve ekonomik bağlamda yaşanılabilir alanlara çevirmekten geçmektedir.

Bu makineleri kullanabilmek için fıstık ağaçlarımızın ciddi bir intizam içinde ekilmiş olmaları önemli bir yere sahiptir. Firmaların ınternet siteleri sayfanın en sonunda verilecektir.

1) Basit Sistemli Ağaç Sallayıcı

Aslında traktörün modifiye edilmiş bir hali olan aşağıdaki makine, bir ağacın en fazla 1-2 dakikada hasat edilmesini sağlamakta. Bunu ilk sıraya koymamızın nedeni karmaşık olmaması ve Türkiye sanayisinin traktörü kolay şekilde modifiye ederek bunu üretebilmesidir. Aşağıdaki videodan örnek hasat izleyebilirsiniz.

Bu markanın aşağıdaki videosunu izleyerek halihazırda sahip olduğunuz traktörün aslında çok farklı fonksiyonlarla kullanabileceğiniz görebilirsiniz.

2) COE markalı daha karmaşık Ağaç Sallama Makinesi

Bu makine yukardakine göre daha büyük olduğundan daha nizami ağaç ekimi gerektirmektedir. Suanlık üç farklı modeli bulunan makinenin kısa videolarını aşağıdaki linklerden görebilirsiniz.3) Uçsuz Bucaksız alana fidan ekmek

Eğer uçsuz bucaksız tarlanız varsa ve nizamı bir şekilde ağaç dikmek istiyrsanız bu video sizin için

4) Kullanışlı ve kolay başka bir hasat makinesi

EKSTRALAR

1) Aşağıda fıstık üretiminin hasattan, açılmayan taneleri açmaktan, kurutmaktan, paketlemekten ve geçtiği her süreci kısaca anlatan videoyu bulacaksınız. Dili İngilzce olmasına rağmen (eğer İngilizce bilmiyorsanız) resimlerle anlaşılabilir kısa ve güzel bir video…

2) Diyelimki 100 dönüm fıstık bahçeniz var ve her türlü işlemi siz bağdayken yapmak istiyorsunuz. O zaman bu video sizin için.

1) http://www.multione.com
2) http://www.coeshakers.com
3) https://www.alibaba.com/showroom/pistachio-plant.html (buradan farklı makineler görebilirsiniz)

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.