DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 34°C
Az Bulutlu

Türkiye’de Proje Yazarlığının Mesleki Boyutu ve 10-11 Ocak ‘2. Geleneksel Danışmanlar Çalıştayı’

Osman İnan
Kendimden kısaca biraz bahsedecek olursam, 2007 yılında Önder Çiftçi Projesinde staj yaptım, aynı yerde Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü 2008 yılında bitirip askere gidene kadar kaldım. 2009 ortalarında askerlik bitince Tarım Ekonomisi Bölümünde yüksek lisansa başladım. Aynı zamanda bir makine üretim şirketinde kalite bölümünde çalıştım ve ayrıca ailemin kendi arazilerinde 2011 yılı sonuna kadar tarım işiyle uğraştım. Bu tarihten 2014 yılı sonuna kadar Tarım ve Orman Bakanlığında uzman mühendis olarak çalıştım. AB ülkeleri ve Türkiye’de tarım ve kırsal kalkınmayla ilgili çalışmalar yaptım. Daha sonra 2016 yılı sonuna kadar kendi arazilerimde ceviz ve kavak yetiştiriciliği yaptım. O tarihten sonra kendi danışmanlık şirketimi kurup, gayrimenkul işine başladım. Bu dönemde yüksek lisansımı tamamladım. Tarım Ekonomisi Bölümünde doktora eğitimine başladım. Bunun yanında tarım işlerine devam etmekteyim. 2014 yılı sonundan beri de kamulaştırma, hukuk ve ceza davalarında bilirkişilik yapmaktayım. Tarım Ekonomisi Derneği, Zir. Müh. Odası ve Buğday derneğine üyeyim.

TÜRKİYE’DE PROJE YAZARLIĞININ MESLEKİ BOYUTU VE 10-11 OCAK ‘2. GELENEKSEL DANIŞMANLAR ÇALIŞTAYI’

            Türkiye’de proje yazımını meslek edinmiş çok değerli danışmanlar bulunmaktadır. Türkiye’de proje yazımının durumu ile ilgili daha önceki tarım ve kırsal kalkınma projeleri hazırlanması yazılarımda sorular aldım. Sizlerden gelen sorulara göre, Türkiye’de profesyonel şekilde proje yazımının durumunu öğrenmek için Destek Teşvik ve Hibe Danışmanları Derneği (HİBEDER) başkanı Sayın Atalay Şahinbakan’la görüşmemde kendisinden sektördeki rakamları talep ettim. Bana aşağıda derlediğim bilgileri gönderdi.  Kendisine danışmanlık mesleğine katkısı ve benimle paylaşımları için teşekkür ederim. İyi okumalar…

HİBEDER ÜYE PROFİLİ

  • HİBEDER 455 Kayıtlı danışman ile temsil edilmektedir. Ancak Whatsapp Teknik Altyapısının çözülmesi ile birlikte kayıt için bekleyen 150 danışmanın kaydolması ile üye sayısı 650 ’ün üzerine çıkacaktır. Bunun dışında siteye üye 650 Danışman bulunmaktadır.
  • HİBEDER Türkiye’de ortalama 2000 aktif danışmanlık ofisinin çalıştığı düşünüldüğünde sektörün mevcut durumda %36’sıni temsil kabiliyetine sahiptir. Web altyapısı (hibegundemi.com) aktif hale getirilmiş olup bu sayı Ekim ortasında 400 olacak böylece sektörü temsil oranı %57’ye ulaşacaktır. Mevcut koşullarda sektörü temsil eden en güçlü üye yapısı HİBEDER’e ait olup bilinen başkaca bu oranlarda oluşum bulunmamaktadır.
  • DERNEGİ oluşturan danışmanlık kuruluşları bünyelerinde yaklaşık 1488 kişi çalıştırmaktadır. Sektörün toplam istihdam sayısı yapılan analiz çalışmalarına göre toplamda 3.000 kişi civarında olup, HİBEDER bu alanda da sektörün %49,50’ni temsil etmektedir. Çalışanlar açısında da Türkiye’deki en kapsayıcı oluşum HİBEDER’dir. Üyelerin istihdam dağılımı aşağıda tablo yardımı ile verilmiştir.

 

  • HİBEDER’e kayıtlı üye danışmanlık ofisleri yıllık ortama 9.705 proje başvuru dosyası hazırlamaktadır. Türkiye HİBEDER üyelerinin ağırlıklı çalıştığı alanlarda toplam 12.000 adet proje üretilmekte olup HİBEDER bu projelerin %80’ni hazırlamaktadır. Bu oran dikkate alındığında HİBEDER proje sektöründe önemli bir temsil kabiliyetine sahiptir. Proje Sayılarının üye profiline dağılımı aşağıda verilmiştir.

Üyelerin yıllık ortama hazırlıkları proje sayıları

  • Grafikten de anlaşılacağı üzere üyelerimizin %28,9’ü 25-40 arası, %27,7’si ise 40-100 arası proje hazırlamaktadır. Bu sonuçlara göre üyelerimizin %62,60’ı yıllık ortama en az 25 proje hazırlamaktadır. Üye yapısı ve proje üretim kapasitesi güçlüdür.
  • HİBEDER Üyeleri proje yatırım tutarlarında da önemli bir yere sahiptir. HİBEDER üyesi ofisler tarafından yıllık 5.8 Milyar TL tutarında yatırım projesi hazırlanmaktadır. Ekonomik büyüklük olarak bakıldığında ekonomide önemli bir hacimde yatırıma rehberlik edilmektedir. Üye Profilinde danışmanlık ofislerinin yıllık yön verdikleri yatırım tutarları aşağıda verilmiştir.

Üyelerin Yıllık Ortalama Proje Tutarı Dağılımı

  • Üyelerin yaklaşık %90’ı KKYDP ve TKDK Projeleri ile ana faaliyetlerini sürdürmektedir. Aşağıda grafik yardımı ile üyelerimizin faaliyet kolları yüzdeler ile belirtilmiştir.
  • Grafikten de anlaşılacağı üzere üyelerimiz ana faaliyet olarak Tarım Bakanlığı ve İlgili kuruluşlarında yoğunlaşmış ve bu alanda faaliyet göstermektir. Sektörel temsiliyet göz önüne alındığında HİBEDER TKDK ve KKYDP projelerinde sektörün en önemli paydaşlarından biri konumundadır.
  • HİBEDER’ne üye kuruluşların mesleki tecrübesi ise çok yeni bir sektör olunmasına rağmen gayet iyi durumdadır. Aşağıda üyelerin tecrübelerine yönelik dağılım verilmiştir.
  • Grafikte de görüleceği üzere HİBEDER’ni oluşturan üyelerin büyük bir çoğunluğu (%29,4’ü) 10 yıl ve üzeri mesleki tecrübeye sahiptir. Hibe Danışmanlığı sektörünün çok yeni olması dikkate alındığında bu oran HİBEDER’nin tecrübesini önemli ölçüde yansıtmaktadır. Bununla birlikte üyelerin %75,3’ü 5 yıl ve üzeri tecrübeye sahiptir ki Türkiye’de bu sektörde bu kadar tecrübeye sahip ofisin bir araya geldiği başkaca bir oluşum bulunmamaktadır.

10 – 11 Ocak Ankara’da Etap Altınel Otel’de 2. Geleneksel Danışmanlar Çalıştayı düzenlenecek ve Çalıştayda ‘Hizmetinde Fark Yaratanlar Ödülü’ verilecektir. Çalıştayda destek, teşvik ve hibelerde karşılaşılan problemler ve çözüm yolları konuşulacak. Sektörde pek çok firmadan temsilcilerle sohbet etme imkanınında bulunulabileceği katılmaktan çok memnun olacağım bir organizasyon. Katılmanızı tavsiye ederim. Buradan tüm ilgililere duyurulur…

 

Osman İnan

osmaninan1985@gmail.com

30.11.2019

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: