DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 34°C
Az Bulutlu

Teknik Proje Hazırlama Yöntemi: Osmanİnan Yazdı

Osman İnan
Kendimden kısaca biraz bahsedecek olursam, 2007 yılında Önder Çiftçi Projesinde staj yaptım, aynı yerde Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü 2008 yılında bitirip askere gidene kadar kaldım. 2009 ortalarında askerlik bitince Tarım Ekonomisi Bölümünde yüksek lisansa başladım. Aynı zamanda bir makine üretim şirketinde kalite bölümünde çalıştım ve ayrıca ailemin kendi arazilerinde 2011 yılı sonuna kadar tarım işiyle uğraştım. Bu tarihten 2014 yılı sonuna kadar Tarım ve Orman Bakanlığında uzman mühendis olarak çalıştım. AB ülkeleri ve Türkiye’de tarım ve kırsal kalkınmayla ilgili çalışmalar yaptım. Daha sonra 2016 yılı sonuna kadar kendi arazilerimde ceviz ve kavak yetiştiriciliği yaptım. O tarihten sonra kendi danışmanlık şirketimi kurup, gayrimenkul işine başladım. Bu dönemde yüksek lisansımı tamamladım. Tarım Ekonomisi Bölümünde doktora eğitimine başladım. Bunun yanında tarım işlerine devam etmekteyim. 2014 yılı sonundan beri de kamulaştırma, hukuk ve ceza davalarında bilirkişilik yapmaktayım. Tarım Ekonomisi Derneği, Zir. Müh. Odası ve Buğday derneğine üyeyim.

TARIM VE KIRSAL KALKINMA PROJESİ HAZIRLAMA 7: TEKNİK PROJE HAZIRLAMA YÖNTEMİ

Teknik proje hazırlanması teknik bilgi gerektiren bir konudur. Bunun için hem yapılan işin iyi bilinmesi hem de proje hazırlamanın incelikli noktalarının iyi bilinmesi gerekir. Bu kısa yazıda teknik proje hazırlamanın temel ve önemli konularına değineceğim. Kontrol uzmanı gözünden dikkat edilen püf noktaları açıklayacağım.

Teknik Proje,yapılması planlanan yatırımın uygulanabilirliğinin, tasarlanan sistemin çalışıp çalışmayacağının, alınacak makine ekipmanın tesisin ölçeği ile uyumlu olup olmadığının, kapasitelerinin birbiriyle uyumunun ve ayrıca projenin Topluluk ve Yerel Mevzuata uygunluğunun doğru ve ikna edici bir biçimde anlatıldığı dokümandır.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından hazırlanmış olan her bir sektör için tasarlanmış 16 farklı Teknik Proje formatı bulunmaktadır. Proje yazarı, proje sunacağı sektöre uygun Teknik Proje formatını kullanmalıdır.

Teknik Projeyi doldurmaya başlamadan önce proje ile ilgili fizibilite çalışmaları ve araştırmaların yapılmış ve yatırımın projelendirilmiş olması, üretim bilgi ve tekniğinin; işletme kapasitesinin, hammadde/ürün girdi ve çıktı miktarlarının, iş akış süreçlerinin ve üretim miktarlarının belirlenmiş olması gerekmektedir. Yapılacak teknik projenin yine kurumca istenen iş planıyla uyumlu olması gerekmektedir.

Başvuru kapsamındaki yatırımlar proje amacıyla ve işletme kapasitesiyle uyumlu olmalıdır. Bunun yanında, projeler ilgili tedbir bazında ulusal mevzuatı ve AB mevzuatı kriterlerini karşılayacak şekilde oluşturulmalıdır.

Önemli bir konu teknik proje hazırlama metinlerinin yeterince okunmasıdır. Teknik Projede yer alan her başlık altında, ilgili bölümün nasıl doldurulacağı hakkında ve hangi bilgilerin verilmesi gerektiği konusunda açıklamalar bulunmaktadır. Teknik Proje hazırlanırken bu açıklamaların dikkatlice okunması ve istenen tüm bilgilerin eksiksiz, doğru ve tutarlı şekilde verilmesi gerekmektedir.

Özellikle proje çizimleri ölçekli, yeterli miktarda ölçümlendirmeye sahip, kesit ve detay çizimleri eksiksiz hazırlanmalıdır. Mimari planda tüm mahaller hangi amaçla kullanılacağını belirtecek şekilde tanımlanmalıdır.

 

 

Mimari planlar hazırlanırken yatırım ile ilgili olmayan mahaller oluşturulmamasına özen gösterilmelidir.

Statik ve betonarme projeler, mimari plan ile uyumlu olmalıdır. Ayrıca, Makine yerleşim planı da mimari planla uyumlu olmalıdır.

Statik ve betonarme hesap raporu, başvuru paketi içerisinde yer almalıdır. Bu hesapların yapımında bilgisayar programı kullanıldıysa, hesap programından beton demir, kalıp vb. imalatların metraj dökümü alınmalı başvuru paketine eklenmelidir.

Yatırımın kapsamına göre sıhhi tesisat, elektrik, makine yerleşim vb. planları başvuru paketine Başvuru Formu Ek 9 ve Ek 10 olarak dâhil edilmelidir.

Sıhhi tesisat, elektrik tesisatı, soğutma-ısıtma projeleri vb. hazırlanırken işletmenin ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalı, ihtiyaçtan fazla veya eksik kapasiteli imalatlara projede yer verilmemelidir. İşletmenin ihtiyacından fazla veya eksik bir imalat çizimlerde yer alıyorsa, çizimler üzerinde açıklayıcı bilgiler sunulmalıdır. Bu kontroller Kurum tarafından yapılmakta ve olası farklılıklarda imalat miktarlarında azaltma veya başvurunun reddi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Mimari plandaki mahallerde kullanılacak malzemeler Kurum internet sitesinde yayınlanan mahal listesine uygun olarak tüm mahaller için hazırlanmalıdır.

Mahaller için malzeme/poz seçimleri yapılırken mahalin kullanım amacı göz önünde bulundurulmalıdır. İhtiyacı karşılayacak malzemelerden farklı olarak gereksiz, kullanım amacıyla ilişkili olmayan ek özelliklere sahip lüks sayılabilecek malzeme seçimlerinden kaçınılmalıdır. Kontroller sırasında bu tür malzeme/poz seçimleri tespit edilirse adı geçen malzeme/pozlar destek kapsamı dışına çıkartılabilir.

Başvuru paketinde sunulan metraj, keşif özetindeki miktarlar, proje çizimleri üzerinden yapılacak miktar ölçümleriyle uyumlu olmalıdır. Bu kontroller Kurum tarafından yapılmakta ve olası farklılıklarda imalat miktarlarında azaltma veya başvurunun reddi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

 

 

Teknik projenin bölümlerine kısaca bakacak olursak;

Yatırıma ait ön bilgiler (adı, kapasitesi, diğer üretim bilgileri vb. içerir), Yatırımda kullanılacak olan mevcut makine-ekipmana ait bilgiler (işletme zaten mevcut bir işletme ise işletmede var olan makine ekipmanlar), Yatırım kapsamında alınması planlanan makine ekipmanlara ait bilgiler (yatırım kapsamında uygun harcama olarak görülen veya işletmenin hibe talep etmeksizin almak istediği makine ekipmanlar), ürün üretim akış şeması ve üretimde kullanılacak makine ekipmanlar ilişki tablosu (bütün makineler eksiksiz ve işletme iş süreciyle ilişkilendirilerek yazılmalıdır), Mevcut-yeni bina/yapı listesinden oluşmaktadır (İşletmenin zaten var olan ve proje ile talep edeceği binalar yazılmalıdır).

Teknik Projede yer alan tüm bölümlerin doldurulması gerekmektedir. Herhangi bir bölüm yatırım ile ilgisiz olması nedeniyle boş bırakılacak olsa dahi gerekçesi ilgili bölümde detaylı şekilde yazılmalıdır.

Teknik Projede sunulan her türlü bilginin hem iş planında yer alan diğer bilgiler ile hem de başvuru paketinde yer alan diğer bilgi ve belgeler ile tutarlı olması gerekmektedir.

Teknik Projenin doldurulması için danışman yardımı alan başvuru sahipleri hazırlanan Teknik Projeyi incelemeli, tüm bilgilerin doğru, tutarlı, eksiksiz olup olmadığını kontrol ve teyit etmelidir. Teknik Projenin doldurulması başvuru sahibinin sorumluluğundadır.

Proje çizimlerini hazırlayan teknik elemanlar, Teknik Proje formatındaki bilgileri kontrol etmeli gerekli düzeltmeleri yapmalıdırlar.

Tamamlanan ve başvuru paketine konulmak üzere çıktısı alınan Teknik Projenin her sayfası başvuru sahibi tarafından (Gerçek Kişiler için) veya yetkili kişi tarafından (Tüzel Kişiler için) paraflanmalıdır.

Satın almalarda kullanılacak tüm teklif davet mektupları ve teknik şartnameler Teknik Projede bildirilen inşaat metrajları ve makine-ekipman özellikleri ile birebir uyumlu olmalı, alınacak teklifler Teknik Projeyi karşılamalıdır.

Teknik proje içeriğinin hazırlanmasında her tedbire özel dikkat edilmesi gereken özel hususlar bulunmaktadır.

Tedbirler için yatırım kapsamında uyulması gereken koşullar belirlenmiştir. Bunlar için genel kriterler; Mevcut-Yeni Yapı/Bina Listesi eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır; Makine-Ekipman yerleşim planı ile mimari plan uyumlu olmalıdır; Mimari proje, spesifik uygunluk kriterlerindeki kapasite sınırlarıyla uyumlu olmalıdır; Mimari proje/ Makine-Ekipman yerleşim planı, iş planında ki ifadelerle uyumlu olmalıdır; Yatırımda Kullanılacak Olan Mevcut ve Yeni Alınacak Tüm Makine-Ekipmanlar, Makine Ekipman Yerleşim Planı ve Listesi’nde eksiksiz ve doğru şekilde gösterilmelidir; Destek talebinde bulunulan makine-ekipmanın kapasitesine karar verilirken dikkat edilen hususlar ve hesaplama kriterleri, yatırım ölçeğine uygun olmalıdır.

En çok gözden kaçan konulardan biri de zorunlu makine-ekipmanlar listesidir. Bazı tedbirler için asgari bazı makinelerin temin edilmiş olması zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu haftaki yazıda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna (TKDK)  projesi hazırlanmasında teknik proje hazırlanması konusunda neler yapılması gerektiğine giriş düzeyinde değindim.

Osman İnan

25.11.2019

osmaninan1985@gmail.com

https://www.tkdk.gov.tr/

 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: