DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 34°C
Az Bulutlu

Teklif Alma Kuralları: Osman İnan Yazdı

Osman İnan
Kendimden kısaca biraz bahsedecek olursam, 2007 yılında Önder Çiftçi Projesinde staj yaptım, aynı yerde Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü 2008 yılında bitirip askere gidene kadar kaldım. 2009 ortalarında askerlik bitince Tarım Ekonomisi Bölümünde yüksek lisansa başladım. Aynı zamanda bir makine üretim şirketinde kalite bölümünde çalıştım ve ayrıca ailemin kendi arazilerinde 2011 yılı sonuna kadar tarım işiyle uğraştım. Bu tarihten 2014 yılı sonuna kadar Tarım ve Orman Bakanlığında uzman mühendis olarak çalıştım. AB ülkeleri ve Türkiye’de tarım ve kırsal kalkınmayla ilgili çalışmalar yaptım. Daha sonra 2016 yılı sonuna kadar kendi arazilerimde ceviz ve kavak yetiştiriciliği yaptım. O tarihten sonra kendi danışmanlık şirketimi kurup, gayrimenkul işine başladım. Bu dönemde yüksek lisansımı tamamladım. Tarım Ekonomisi Bölümünde doktora eğitimine başladım. Bunun yanında tarım işlerine devam etmekteyim. 2014 yılı sonundan beri de kamulaştırma, hukuk ve ceza davalarında bilirkişilik yapmaktayım. Tarım Ekonomisi Derneği, Zir. Müh. Odası ve Buğday derneğine üyeyim.

TARIM VE KIRSAL KALKINMA PROJESİ HAZIRLAMA 8: TEKLİF ALMA KURALLARI

Proje hazırlama sürecinde teklif alma bilgi gerektiren bir husustur. Bu kısa yazıda teklif almanın temel ve önemli konularına değineceğim. Kontrol uzmanı gözünden dikkat edilen püf noktaları açıklayacağım.

Teklif alma kurullarının belirlenmesiyle; düşük fiyatın yanı sıra, işletme ve bakım, maliyet etkinliği, verimlilik, kalite ve teknik değer gibi fiyat dışındaki unsurlar dikkate alınarak, ekonomik yönden en avantajlı teklifin tespiti, çıkar ilişkilerinden kaçınılması, adil rekabet koşulları, şeffaflık ve satın almalarla ilgili tüm işlemlerin ‘Sağlam Mali Yönetim Prensiplerine’ uygun olması amaçlanmaktadır.

Teklif alma kuralları, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından belirlenen uygun harcamalar için geçerlidir. Uygun harcamalar, : IPARD programı çerçevesinde her bir tedbir ve alt tedbir için hazırlanmış ve başvuru sahibinin yatırımı kapsamında yapacağı harcamalarda desteklenmesi uygun detaylı harcama kalemlerini gösteren listedir.

Teklif alma konusunda bazı önemli tanımlar bulunmaktadır;

Menşe Kuralı: Yatırım kapsamında satın alınan malların; AB üyesi ülkeler veya AB’ye aday ülkeler ve Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) faydalanıcısı ülkeler veya Avrupa Komşuluk ve Ortaklık Aracı ülkeleri (ENPI) veya Avrupa Ekonomik Bölgesi ülkeleri tarafından üretilmiş olması yada birden fazla ülkenin üretim sürecine dahil olduğu durumlarda, nihai ürünün oluşma aşamasının bu ülkelerden birisinde gerçekleştirilmiş olması gerektiği kuralıdır. Bu nedenle, başvuru sahibi, yatırımı kapsamında destek almak istediği; yapım işleri (sadece yapı malzemeleri için), makine-ekipman alımı ve görünürlük harcamaları için yapacağı satın alımlarda menşe kuralına uymak zorundadır. Hizmet alımında ise menşe kuralına uyma zorunluluğu yoktur. Menşe kuralı belli fiyat düzeyinin altında kalan ürünlerde aranmayabilir.

 Menşe Şahadetnamesi, ilgili ülkenin yetkili kurumlarından alınan ve satın alınan malların menşe kuralında belirtilen ülkeler menşeli olduğunu (Türkiye hariç) veya gördüğü değişiklik ve işlemeler dolayısıyla bu ülkeler menşeli sayılması gerektiğini bildiren onaylı belgedir. Bir diğer önemli belge, Yerli Malı Belgesi, Türkiye’de üretilen mallar için, malın üretildiği yerdeki Ticaret ve/veya Sanayi Odasınca düzenlenmiş belgedir. Bu belgeler teklif alımlarında aranmaktadır.

Çıkar İlişkisi yasaklanmıştır. Bu kavram, başvuru sahibinin potansiyel tedarikçilerle/yüklenicilerle veya potansiyel tedarikçilerin/yüklenicilerin birbirleriyle olan ailevi, manevi, politik, milli ekonomik veya menfaat sağlayan her türlü ilişkileri veya ortaklıkları nedeniyle tarafsız görüş verme kapasitesini etkileyen olayı ifade eder.

Teklif alınan konular;

Görünürlük harcamaları, Hizmet alımı, Makine ekipman alımı, Yapım işleri, konularında teklif alma yöntemine gidilir. Tüm bu işlerde, Teklif Davet Mektubu, Teknik Şartname, Teklif Sunum Formu hazırlanır. Yapım işlerinde keşif özeti de hazırlanır. Makine-ekipman alımı kapsamında yapılacak alımlar için hazırlanacak teknik şartnamelerde ve tekliflerde teknik özellikleri/özellikleri sütununa makine ise kapasitesi, ekipman ise kapasite belirleyici teknik özelliği, yazılması gerekmektedir.

Teklif alma konusunda en dikkat edilmesi gerekenler söyle sıralanabilir;

Harcamanın uygun harcama kapsamında olup olmaması dikkate alınmalıdır. İlk etapta harcama kaleminin uygunluğu denetlenir.

İş planı hazırlığı, mimarlık, mühendislik projeleri, fizibilite çalışmaları için hizmet alımı yapacak ise, öncelikle bu kapsamda teklif alma işlemini gerçekleştirmeli, diğer satın alımlarını bu kapsamda seçtiği teklife göre şekillendirilmelidir. Uygun olmayan bir harcama üzerine oluşturulmuş bir plan projeyi de reddettirebilir.

Teklif alımlarında TKDK’nın formatına ve şartlarına uyulmalıdır. Yine harcama büyüklüğüne göre, üç teklif veya tek teklif kuralına dikkat edilmelidir. Teklif geçerlilik süresinin belirtilme ve tarihinin en az başvuru teslim tarihini kapsayacak şekilde geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

Fiyatlandırmada; Yurtiçinde üretilen mallar için, birim ve toplam fiyatlar vergiler ve harçlar hariç olarak teklif edilmelidir. İthal edilecek olan mallar için, birim ve toplam fiyatlar gümrük vergileri hariç, DDP olarak (Delivery Duty Paid) teklif edilmelidir. Yurt dışı ve yurt içinden verilecek tekliflerde fiyatlar; malların varış yerine teslim giderleri, paketleme, sigorta, nakliye, ambalajdan çıkarma, kurma giderleri hariç olarak hesaplanmalıdır.

Tekliflerin KDV ve tüm vergiler hariç olarak ve teknik şartnamede belirtilen tüm kalemleri fiyatlandırarak verilmesine dikkat edilmelidir. Fiyatlandırmalar formata uygun olarak yapılmalıdır. Kurum bir miktar fazla fiyatlandırmaya tolerans gösterip kabul edebiliyor. Aşarı fazla kabul ettiği bir eşik var bunun üstündekileri reddediyor. Düşük fiyatlılardaysa yine araştırabiliyor ancak genellikle böyle alımlar kabul edilmektedir.

Teklif/Teklifler, teklif davet mektubu ekinde gönderilen teknik şartname ve yapım işlerinde keşif özeti formatına uygun olarak verilmeli ve teknik şartnameyi, yapım işlerinde keşif özetini mutlaka karşılamalıdır. Teknik şartnamede ve yapım işlerinde keşif özetinde belirtilen teknik özellik/özelliklerin ve miktarın altında teklif verilememektedir.

Teklifte/Tekliflerde, teknik şartnamedeki özellikleri için tüm şartların kabul edildiğine dair genel ifadeler olmamalı, teknik şartname ve yapım işlerinde keşif özetine uygun olarak her bir kalemin; adı (yapım işlerinde poz numarası), teknik özellik/özellikleri, birim ve miktarı mutlaka belirtilmelidir.

Makine ve ekipman alımı kapsamında, teklif veren tedarikçiler tekliflerinde teknik şartnamede yer alan her bir kalem için marka ve model ile bu marka ve modelin teknik özelliklerini mutlaka belirtmelidirler.

İstenen tüm belgelerin eksiksiz ve doğru formatta kuruma sunulmasına özenle dikkat edilmelidir.

Alım yapılacak alanda faaliyet gösteren potansiyel tedarikçilerden/yüklenicilerden teklif alınmalıdır.

Yapım işleri kapsamında teklif veren yüklenici işin bir kısmını veya tamamını alt yükleniciye verecek ise, bu durumu teklifinde belirtmeli ve teklif ekinde sunması gereken ve eklerden 3. ve 4. maddelerde yer alan belgeleri işi vereceği alt yüklenici için de teklifin ekinde sunmalıdır. Şayet işin bir kısmı veya tamamının alt yükleniciye verilmesi, başvuru sahibinin Kurum ile sözleşme imzalanmasından sonra gerçekleşir ise tedarikçi, alt yüklenici ile ilgili istenen belgeleri mutlaka yararlanıcıya sunmalıdır. Yararlanıcı da bu belgeleri Kuruma sunmak zorundadır. Bu durum yararlanıcı ile Kurumu arasında yapılan sözleşmede bir değişiklik gerektiriyor ise yararlanıcı bu değişiklik için Kuruma başvurmak zorundadır.

Başvurunun ve iş planının hazırlanması ile ilgili danışmanlık hizmetlerini yapan tedarikçiler, başvuru ile ilgili yapım işleri, makine-ekipman alımı ve görünürlük alımlarına teklif verememektedirler. Bu durum, bunların ortaklık ve yönetim ilişkisi olan şirketleri ile bu şirketlerin sermayesinin yarısından fazlasına sahip oldukları şirketleri için de geçerlidir. Başvurunun iş planı hazırlanması ile ilgili danışmanlık hizmetlerini yapan tedarikçiler aynı projenin diğer hizmet alımlarına faaliyet alanları uygun olmak koşuluyla teklif verebilirler ve tedarikçi olabilirler. Ancak bu durumda bu hizmetlerin kesinlikle kendileri tarafından yapılması zorunludur. Bu tip hizmet alımları için teklif verildikten sonra bu işler başka firmalara yaptırılamamaktadır.

Yapım işleri hariç diğer harcama alanlarının hiç birinde alt yüklenici kullanılmamalıdır.

Tekliflerde; teklifin tarihi, teklif sahibinin tam adı (ticari unvanı), adresi, vergi numarası, ticari sicil numarası (esnaf ve sanatkar statüsünde olan tedarikçilerde/ yüklenicilerde Esnaf sicil no, Serbest Mühendis ve Müşavirlerde Büro tescil no) mutlaka olmalıdır. Teklifler, teklif verenler tarafından imzalanmalı ve kaşelenmeli imza ve kaşe olmayan bütün sayfaları mutlaka paraflanmalıdır. Tekliflerin ıslak imzalı, orijinal nüshaları sunulmalıdır. Teklifler, tedarikçi/yüklenicinin yetkilendirilmiş temsilcileri tarafından imzalanmalıdır.

Teklif kapsamında sunulacak makine ekipman ve her türlü malzeme mutlaka yeni olmalıdır.

Teklifin geçerli ve uygun olması için başvuru sahipleri tarafından teklif davet mektubunda yer alan diğer şartlar ile varsa başvuru sahibinin istediği özel şartların kabul edildiği belirtilmelidir.

Tekliflerin ıslak imzalı asılları, teklif davet mektubunda belirtilen son teslim edilme tarihini geçirmeden, teklif davet mektubunda belirtilen nüsha sayısında başvuru sahibine elden teslim edilmeli veya posta ya da kargo ile gönderilmelidir.

Başvuru paketinde sunulan mimari, statik, elektrik tesisat, mekanik tesisat gibi bütün çizimlerin imza tarihlerinin bu çizimlere ait tekliflerde yer alan tarihlerden daha sonraki bir tarih olması gerekmektedir.

            Başvuru paketi sunulduktan sonra zeyilname ile ancak değişiklikler yapmak mümkündür. Bu işlemde bir prosedüre tabidir ve yine daha önceden kurumca izin verilen hususlarda yapılabilmektedir. 

Bu haftaki yazıda tarım ve kırsal kalkınma projesi hazırlanmasında teklif alınması hususuna giriş düzeyinde değindim.

Osman İnan

27.11.2019

osmaninan1985@gmail.com

https://www.tkdk.gov.tr/

 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: