DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 34°C
Az Bulutlu

Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Projeleri Örneği: Osman İnan Yazdı

Osman İnan
Kendimden kısaca biraz bahsedecek olursam, 2007 yılında Önder Çiftçi Projesinde staj yaptım, aynı yerde Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü 2008 yılında bitirip askere gidene kadar kaldım. 2009 ortalarında askerlik bitince Tarım Ekonomisi Bölümünde yüksek lisansa başladım. Aynı zamanda bir makine üretim şirketinde kalite bölümünde çalıştım ve ayrıca ailemin kendi arazilerinde 2011 yılı sonuna kadar tarım işiyle uğraştım. Bu tarihten 2014 yılı sonuna kadar Tarım ve Orman Bakanlığında uzman mühendis olarak çalıştım. AB ülkeleri ve Türkiye’de tarım ve kırsal kalkınmayla ilgili çalışmalar yaptım. Daha sonra 2016 yılı sonuna kadar kendi arazilerimde ceviz ve kavak yetiştiriciliği yaptım. O tarihten sonra kendi danışmanlık şirketimi kurup, gayrimenkul işine başladım. Bu dönemde yüksek lisansımı tamamladım. Tarım Ekonomisi Bölümünde doktora eğitimine başladım. Bunun yanında tarım işlerine devam etmekteyim. 2014 yılı sonundan beri de kamulaştırma, hukuk ve ceza davalarında bilirkişilik yapmaktayım. Tarım Ekonomisi Derneği, Zir. Müh. Odası ve Buğday derneğine üyeyim.

TARIM VE KIRSAL KALKINMA PROJESİ HAZIRLAMA 5: KURUMA PROJE YAZMA VE TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) PROJELERİ ÖRNEĞİ

Bu haftaki yazıda bir kuruma proje yazılırken dikkat edilecek konulara değineceğim. Bu konuda öncelikle proje mantığının bilinmesi gerekir. Proje kavramından önceki yazılarda kısa kısa bahsettim. Ancak proje yazacak kişinin iyi bir yerden, tecrübeli bir kişiden Proje Döngüsü Yönetimi ve Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı eğitimi almasını tavsiye ederim.

Proje yazılacak kurumun çalışma mantığı ve mevzuatlarının iyi bilinmesi gereklidir. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) örneğinde kurumun bağlı kaldığı IPARD mevzuatı, sektörel anlaşma, çerçeve anlaşma ve Avrupa Birliği (AB) Ortak tarım politikası genel anlamda bilinmelidir. Bunun yanında TKDK ’nın iletişim personellerinden ve internet sitesinden de kurumun çalışma yapısı ve verdiği proje türleri hakkında bilgi alınmalıdır. İyi bir proje yazabilmek için proje yazılacak kurum iyice takip edilmeli, güncel duyurularına kulak verilmeli, başvuru rehberlerindeki prosedür değişiklikleri iyi bilinmelidir. TKDK örneğinde mesleki yeterliliği taşıma şartlarının taşınıp taşınmadığı, yatırım kapsamında uyulması gereken koşullar, çevre koruma ve iş güvenliği standartları, hayvancılık işletmeleri için uyulması gereken AB standartları, dağlık alan listesi, uygun harcamalar listelerindeki güncellemeler takip edilmelidir. AB projeleri için görünürlük olarak isimlendirilen hibeyi veren kurumun tabelasının bulundurulma zorunluluğu kuralı ve bunun için olan prosedür kesinlikle projenin hiçbir aşamasında ihmal edilmemelidir.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunda (TKDK) projelendirme sürecinden örneklendirme yapacağım. Süreci kısaca özetlemek gerekirse, kurumlar projeleri bir çağrı ilanına çıkarak kabul ederler. Çağrı ilanlarında projeleri ne şartlarda kabul edileceği vb. hususlar belirtilir. Kabul edecekleri projenin özelliği önceden belirlenmiş bir formata göre belirlerler, bunun için de önceden belirlenmiş kriterlere göre proje kabul döneminde, süresinde sunulan projenin içeriğinin şekil ve içerik olarak uygunluk kontrollerini ilgili birimleri ve konularının sorumlusu uzman personelleri vasıtasıyla yaparlar.

Bir projenin kabulü veya reddi pek çok değerlendirmeden sonra belirlenir. TKDK örneğinde birkaç aşamalı bir proje dönemi vardır.

Başvuru döneminde; birincisi başvuru formu ve ekleri (inşaat ve makine ekipman, mühendislik işleri, danışmanlık, mimari işler vb. için teklifler, muhasebe evrakları, taahhütnameler vb. bulunur); ikincisi iş planı; üçüncüsü teknik projedir.  proje Proje sahibi başvuru sahibi olarak isimlendirilir. Başvuru paketinde sunulan bilgiler evrak üzerinde ve yerinde yapılan kontrollerle denetlenirler. Buna göre; başvuru paketi bu aşamada başvuru süresi içinde getirilemezse, kurumun şekil şartlarını ya da uygunluk şartlarını taşımazsa vb. sebeplerle reddedilirse ya da başvuru sahibi tarafından geri çekilirse proje bu şekilde kendini sonlandırır.

Proje başvuru aşamasını projenin onaylanmayan harcamalarıyla kesintiye uğrayarak veya tamamıyla geçerse başvuru sahibi ile kurum arasında sözleşme imzalanır. Bundan sonra başvuru sahibi faydalanıcı, başvuru dosyası sözleşme dosyasına dönüşür. Sözleşmede belirtilen zaman içerisinde sözleşme dosyasındaki harcamaların yapılması ile proje sahibi harcamaları için ödeme evraklarını ve diğer belgelerini hazırlayarak daha öncesinde onaylanmış projesindeki uygun harcamaların kendisine ödenmesini isteyebilir. Yine masraflar izin verilen harcama kriterlerine şekil ve içerik açısından uygunluklarına belge ve yerinde yapılan kontrollerle bakılırlar. Sözleşmedeki harcamaların tamamı ya da kesintilerle kurum söz verdiği ödemeyi faydalanıcıya yapabilir. Ödemenin faydalanıcıya teslimiyle bu aşama sona ermektedir. TKDK için faydalanıcı gerekli harcamaları yaptıktan sonra ödeme talep paketi içerinde harcamalarını gösteren belgelerle beraber kuruma başvurur. Daha sonra hibe ödenir. Kurum canlı hayvan, ikinci el makine ekipmana, gayrimenkul satın alınması gibi bazı harcamalara hibe desteği vermemektedir.

Kurumun faydalanıcısı uygun harcama olarak hibe aldığı makine ekipman ve inşaat harcamalarını kurumun şart koyduğu 5 yıllık süre içerisinde korumalı ve devretmemelidir. Uygulama sonrası olarak isimlendirilen bu dönem kurum tarafından belirli aralıklarla projeye uygun çalışılıp çalışılmadığınca yani sözleşmede belirtilen çalışma şeklinin uygulamada devamlılığını denetlerler. Bunun için işletme muhasebe kayıtlarını ve yerinde işletmeyi kontrol edebilirler. Kurumun geri alım hakkı saklıdır.

Buraya kadar anlatıldığı gibi, yatırım başvuru paketi hazırlama, ödeme talep paketi hazırlama ve uygulama sonrası kontrolleri içeren 3 dönemden oluşmaktadır. Başvuru dosyası, sözleşme dosyası ve ödeme talep paketidir. Bunların içeriğine kısaca bakacak olursak;

Başvuru paketi içerisinde; yapılacak işin anlatıldığı iş planı, Makine-ekipman ve inşaat işlerinin işletmeyle kullanımının açıklandığı teknik proje, işletmedeki tüm makine ekipman, danışmanlık, görünürlük, mühendislik ve inşaat işleri için alınan teklifler, başvuru sahibinin ve yatırımın uygunluğunu gösteren belgeler, bunlarla ilgili veya diğer işler (metrajlar, keşif özetleri, mahal listeleri, mimari ve statik projeler).

Sözleşme dosyası içerisinde; kısaca başvuru dosyasından kesintiler ve kabul yoluyla hibeye hak kazanan makine ekipman, inşaat, görünürlük, mühendislik, danışmanlık harcamaları, faydalanıcının uyması gereken genel hususlar ve diğer evraklar bulunmaktadır. Faydalanıcının talebi ve kurumun uygun görüşüyle sözleşmede değişiklik yapılabilir.

Ödeme talep paketinde ise kesinleşmiş harcama kalemleri; inşaat, görünürlük, mühendislik, makine-ekipman, danışmanlık, kesinleşmiş metraj-keşif özeti-vaziyet planı-mahal listeleri vb. diğer bütün harcamaların belgeleri (makine ekipmanda garanti belgeleri, yapım işlerinde şantiye defteri vb. inşaat defterleri, faturalar, dekontlar vb.) bulunmaktadır.

Bu haftaki yazıda tarım ve kırsal kalkınma projesi hazırlanması konusunda yatırım aşamaları olarak değindim. İleriki haftalarda proje hazırlanırken en çok yapılan hatalara değineceğim.

Osman İnan

29.10.2019

osmaninan1985@gmail.com

https://www.tkdk.gov.tr/

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: