DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Proje Hazırlamada Mesleki Yeterlilik Uygulaması: Osman İnan Yazdı

Osman İnan
Kendimden kısaca biraz bahsedecek olursam, 2007 yılında Önder Çiftçi Projesinde staj yaptım, aynı yerde Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü 2008 yılında bitirip askere gidene kadar kaldım. 2009 ortalarında askerlik bitince Tarım Ekonomisi Bölümünde yüksek lisansa başladım. Aynı zamanda bir makine üretim şirketinde kalite bölümünde çalıştım ve ayrıca ailemin kendi arazilerinde 2011 yılı sonuna kadar tarım işiyle uğraştım. Bu tarihten 2014 yılı sonuna kadar Tarım ve Orman Bakanlığında uzman mühendis olarak çalıştım. AB ülkeleri ve Türkiye’de tarım ve kırsal kalkınmayla ilgili çalışmalar yaptım. Daha sonra 2016 yılı sonuna kadar kendi arazilerimde ceviz ve kavak yetiştiriciliği yaptım. O tarihten sonra kendi danışmanlık şirketimi kurup, gayrimenkul işine başladım. Bu dönemde yüksek lisansımı tamamladım. Tarım Ekonomisi Bölümünde doktora eğitimine başladım. Bunun yanında tarım işlerine devam etmekteyim. 2014 yılı sonundan beri de kamulaştırma, hukuk ve ceza davalarında bilirkişilik yapmaktayım. Tarım Ekonomisi Derneği, Zir. Müh. Odası ve Buğday derneğine üyeyim.

TARIM VE KIRSAL KALKINMA PROJESİ HAZIRLAMA 9: PROJE HAZIRLAMADA GÖRÜNÜRLÜK, UYGUN HARCAMA LİSTESİ, DAĞLIK ALAN LİSTESİ, AB STANDARTLARI KRİTERLERİ, ÇEVRE KORUMA İLE İLGİLİ AB STANDARTLARI, ZORUNLU MAKİNE-EKİPMAN UYGULAMASI VE MESLEKİ YETERLİLİK UYGULAMASI GİBİ DİĞER HUSUSLAR

Proje hazırlama sürecinde birçok konuda bilgi gerektiren bir husustur. Bu kısa yazıda proje hazırlamada dikkat edilecek önemli gördüğüm bazı konularına değineceğim. Kontrol uzmanı gözünden dikkat edilen püf noktaları yazacağım.

Görünürlük; IPARD II Programında yer alan tedbirler/sektörler kapsamında; Avrupa Birliği finansmanı ve Türkiye Cumhuriyeti eşfinansmanıyla gerçekleşecek yatırımlarda, tüm faydalanıcıların görünürlük ile ilgili tedbirleri alması gerekmektedir. Bu anlamda, faydalanıcılar bir adet panoyu, yatırım uygulama alanına yerleştirecektir. Pano ayaklı olabileceği gibi duvara da monte edilebilir. Üzerinde AB ve Türkiye katkısı oranı yazılması zorunluluğu vardır.

IPARD kapsamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), her tedbir ve alt tedbirler için uygun harcama listeleri hazırlamaktadır. Makine ekipman uygun harcamalarında istenen teknik özelliklerin iş planı ve teknik proje ile uyumlu olarak verilmesine özen gösterilmelidir. İnşaat işleri için T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı pozları, özel pozlar dikkatle oluşturulmalıdır.

Programda dağlık alanda kalan işletmelere destek oranı arttırılmış olarak hibe verilmektedir. Programa göre, 500 mt ile 1000 mt arasında %17 eğimli alanlar veya 1000 mt üzerindeki alanlar dağlık alan olarak kabul edilmektedir. Kurum bu listeleri güncelleyerek yayınlamaktadır. Yatırım başvurusundan önce yatırımın planlandığı yerin bu alanlarda kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir.

Bazı tedbirler için Avrupa Birliği Standartları Kriterleri getirilmiştir. Kontrollerde ilgili formlardaki sorulara uyum sağlanıp sağlanmadığı aranmaktadır. Bu konular hayvan sağlığı ve refahı, asgari hijyen şartlarının karşılanması ile ilgili olmaktadır ve yatırımın kabul edilmesini doğrudan etkilemektedir. Bunun yanında, Çevre Koruma ile İlgili AB Standartlarının arandığı konularda vardır. Örneğin bazı tedbirlerde yeterli gübre çukuru büyüklüğünün sağlanması asgari unsur olarak yatırımda kabul edilmektedir.

Yatırım kapsamında uyulması gereken genel kriterlere dikkat edilmelidir. İlk olarak yapılması gerekenlere bakacak olursak; Mevcut-Yeni Yapı/Bina Listesi eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır. Makine-Ekipman yerleşim planı ile mimari plan uyumlu olmalıdır. Mimari proje, spesifik uygunluk kriterlerindeki kapasite sınırlarıyla uyumlu olmalıdır. Mimari proje/ Makine-Ekipman yerleşim planı, iş planında ki ifadelerle uyumlu olmalıdır. Yatırımda Kullanılacak Olan Mevcut ve Yeni Alınacak Tüm Makine-Ekipmanlar, Makine Ekipman Yerleşim Planı ve Listesi’nde eksiksiz ve doğru şekilde gösterilmelidir. Destek talebinde bulunulan makine-ekipmanın kapasitesine karar verilirken dikkat edilen hususlar ve hesaplama kriterleri, yatırım ölçeğine uygun olmalıdır. Yine her tedbir için özel olarak yapılması gerekenler de dikkatle yapılmalıdır.

Zorunlu makine ekipmanların, teknik projede ve iş planında işlevsel bir şekilde bulundurulmasına dikkat edilmelidir. Zorunlu Makine-ekipmanların, teknik projede yer almaması durumunda başvuru sahibi ile irtibata geçilerek ek bilgi açıklama talep edilir. Gelen bilgi çerçevesinde zorunluluğu ortadan kaldıracak bir açıklama yapılmamış ise bu makine ekipmanların alımı zorunlu tutulur. Yine inşaat işleri kriterlerinin projede yer almaması durumunda, başvuru sahibi ile irtibata geçilerek ek bilgi açıklama talep edilir ve gelen bilgi, açıklama değerlendirilir. Kurum uzmanları açıklamaları ikna edici bulabilirler ve bundan sonra ilgili makine-ekipman zorunlu görülmeyebilir.

Bazı tedbirler için mesleki yeterlilik kriteri kapsamında uygun olarak kabul edilecek meslek grupları listelenmiştir.

Bu yazıda tarım ve kırsal kalkınma projesi hazırlanması konusunda dikkat edilmesi gereken diğer önemli konulara giriş düzeyinde değindim. İyi okumalar…

Osman İnan

28.11.2019

osmaninan1985@gmail.com

https://www.tkdk.gov.tr/

 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: