DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı

Gıda Politikalarına Giriş: Osman İnan Yazdı

Osman İnan
Kendimden kısaca biraz bahsedecek olursam, 2007 yılında Önder Çiftçi Projesinde staj yaptım, aynı yerde Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü 2008 yılında bitirip askere gidene kadar kaldım. 2009 ortalarında askerlik bitince Tarım Ekonomisi Bölümünde yüksek lisansa başladım. Aynı zamanda bir makine üretim şirketinde kalite bölümünde çalıştım ve ayrıca ailemin kendi arazilerinde 2011 yılı sonuna kadar tarım işiyle uğraştım. Bu tarihten 2014 yılı sonuna kadar Tarım ve Orman Bakanlığında uzman mühendis olarak çalıştım. AB ülkeleri ve Türkiye’de tarım ve kırsal kalkınmayla ilgili çalışmalar yaptım. Daha sonra 2016 yılı sonuna kadar kendi arazilerimde ceviz ve kavak yetiştiriciliği yaptım. O tarihten sonra kendi danışmanlık şirketimi kurup, gayrimenkul işine başladım. Bu dönemde yüksek lisansımı tamamladım. Tarım Ekonomisi Bölümünde doktora eğitimine başladım. Bunun yanında tarım işlerine devam etmekteyim. 2014 yılı sonundan beri de kamulaştırma, hukuk ve ceza davalarında bilirkişilik yapmaktayım. Tarım Ekonomisi Derneği, Zir. Müh. Odası ve Buğday derneğine üyeyim.
22.11.2019
A+
A-

GIDA POLİTİKALARI – (GİRİŞ)
Gıda politikası, yerli gıda ile ilgili bir dizi yasayla yabancı gıda ürünlerinin ithalatını açıklamaktadır. Hükümetler yerli gıda ürünü pazarında belli bir hedefe ulaşmak için gıda politikaları uygulamaktadırlar.
Gıda politikası yine başta gıda güvenliği ve gıda izlenebilirliği gibi konularda devletin aldığı önlemler bütünü olarak da değerlendirilebilir. Gıda politikaları günümüz gelişmelerinden etkilenirler ve etkinliklerinin arttırılabilmesi için güncel durumlara uygun olarak revize edilmeleri gerekmektedir1,2.
Her birey için gıda hakkının sağlanması gerekmekte ve devletler her vatandaşına bu hakkı sağlamak için politikalar yapmalıdırlar3.
Günümüzde gıda politikalarının etkinliği ile ilgili dünyada ve Türkiye’de pek çok tartışma yaşanmaktadır. Yakın bir tarihe kadar gıda politikaları ekonomik ve teknik gelişmeler neticesinde oluşmaktaydı. Ancak günümüzde çevresel faktörlerin de önemsenmesi gerekliliği ile sürdürülebilirlik kavramını ortaya çıkardı4.
Sürdürülebilir gıda kavramı, tarımsal çevrenin bizden sonraki nesillere de bozulmadan aktarılmasını içermektedir. Sürdürülebilir gıda kavramı artık daha fazla önemsenmekte ve tüketicinin de bilinçlenmesiyle gıda politikalarında daha etkin olmaktadır. Tüketicilerin karar verme düzeylerinin belirlenmesinde güncel gelişmeler ve davranışların önemi politikaların gideceği yönün belirlenmesini daha fazla artmıştır5.
Gıda politikalarının etkin işleyebilmesi için uygulamalar tüketici açısından değerlendirilmeli ve etkinlikleri düzenli aralıklarla ölçülerek, güncel şartlara uygun olarak revize edilmelidir.
Değişen dünya farklı sosyal sınıfları, bu sınıflar arasındaki farkın açılmasını da beraberinde getirmiştir. Bu farklı kişilik tiplerinin ortaya çıkmasının gıda politikalarına yansıması artık piyasada farklı tüketici tiplerinin oluşmasıdır. Bütün bunların getirdiği sonuç, değişen günümüz tüketicisinin gıdanın getirdiği sosyal faydayı da hesaplamasıdır. Bunların ölçülmesi etkili gıda politikalarının oluşturulmasında önemlidir.
Değişen koşullarda gıda politikalarını yürüten kurumlar tüketiciyi iyi tanımalı ve tüketiciye uygun politikalar üretmelidirler. Ancak basında ve piyasalarda yaşanan ikilem politika yürütücülerinin tüketiciyi yeterince tanımadığını göstermektedir. Gıda konusunda yeterince bilgilendirme olmadığı konusunda sıkça tartışma yaşanmaktadır. Bunun yanında, tüketicilerin gıda politikalarının nasıl yürütüldüğü ile ilgili asgari düzeyde bir bilgiye sahip olması gerekmektedir. Bu da tüketici bilicini arttıracaktır. Ancak, tüketicinin bilgi düzeyeni ölçen yeterince çalışmaya rastlanılamamıştır. Bunlar yaşanırken etkili gıda politikaları yürütüldüğünden bahsedilememektedir. Gıda politikaları yapıcıları ve tüketicilerin etkileşimlerini ölçen, yürütülen politikaların memnuniyetini ölçen daha fazla çalışma yapılmalıdır.
Bu yazı dizisinde amaçlanan, gıda politikalarının etkinliğinin ve sürdürülebilirliğinin ölçülmesi, güncel gıda politikalarının günümüz tüketicilerine uygunluğu, gıda politikalarının Avrupa Birliği ve dünya gıda politikalarındaki yeri ve durumunın değerlendirilmesidir.
Osman İnan
osmaninan1985@gmail.com
16.11.2019
1 YILMAZ E (2008). Trakya Bölgesinde Kırsal ve Kentsel Tüketicilerin Gıda Ürünleri Tüketim Alışkanlıkları ve Gıda Güvenliğine İlişkin Bilgi Düzeylerinin Belirlenmesi. Doktora Tezi. T.C. Namık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı.
2 BRICHER J L (2009). Ensuring Global Food Safety – A Public Health Priority and a Global Responsibility. Ensuring Global Food Safety: Exploring Global Harmonization. (Ed. Christine Boisrobert, Alexandra Stjepanoviç, Sangsuk Oh ve Huub Lilieveld). Elsevier Publishing. USA. 2009. S 1-5.
3 LEİSİNGER K M (2000). Population Growth, Food Security and Civil Society: The Hunger Problem Can Be Solved. Development and Cooperation. 1: 8−12.
4 YENİ F (2016) Gıda Yönetimi Bağlamında Küresel Birincil Gıda Üretiminin Ekstrem İklim Olayları Karşısındaki Duyarlılığı. Yüksek Lisans Tezi. T.C. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.
5 KURT S D (2011) Davranışsal Ekonomi Yaklaşımlarının Tüketici Karar Verme Tarzları ile Açıklanması ve Bir Uygulama. Doktora tezi. Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı İşletme Programı.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: