DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 34°C
Az Bulutlu

Etkili Proje Yazımı ve Proje Yazarının Nitelikleri: Osman İnan Yazdı

Osman İnan
Kendimden kısaca biraz bahsedecek olursam, 2007 yılında Önder Çiftçi Projesinde staj yaptım, aynı yerde Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü 2008 yılında bitirip askere gidene kadar kaldım. 2009 ortalarında askerlik bitince Tarım Ekonomisi Bölümünde yüksek lisansa başladım. Aynı zamanda bir makine üretim şirketinde kalite bölümünde çalıştım ve ayrıca ailemin kendi arazilerinde 2011 yılı sonuna kadar tarım işiyle uğraştım. Bu tarihten 2014 yılı sonuna kadar Tarım ve Orman Bakanlığında uzman mühendis olarak çalıştım. AB ülkeleri ve Türkiye’de tarım ve kırsal kalkınmayla ilgili çalışmalar yaptım. Daha sonra 2016 yılı sonuna kadar kendi arazilerimde ceviz ve kavak yetiştiriciliği yaptım. O tarihten sonra kendi danışmanlık şirketimi kurup, gayrimenkul işine başladım. Bu dönemde yüksek lisansımı tamamladım. Tarım Ekonomisi Bölümünde doktora eğitimine başladım. Bunun yanında tarım işlerine devam etmekteyim. 2014 yılı sonundan beri de kamulaştırma, hukuk ve ceza davalarında bilirkişilik yapmaktayım. Tarım Ekonomisi Derneği, Zir. Müh. Odası ve Buğday derneğine üyeyim.

TARIM VE KIRSAL KALKINMA PROJESİ HAZIRLAMA 3: ETKİLİ PROJE YAZIMI VE PROJE YAZARININ NİTELİKLERİ

Bu haftaki yazıda etkili bir proje nasıl yazılır, proje yazarının nitelikleri nasıl olmalıdır konusuna kısaca değineceğim.

Etkin bir rapor daha önceki yazılarda da vurguladığım gibi konunun uzmanları tarafından yazılan bir rapordur. Raporun teslim edileceği kurumun asgari kriterleri, puanlama yaparken en çok dikkat ettiği hususlar, kurumun çalışma şekli yeterince iyi bilinmelidir.

Proje dosyasının ilk etapta görüntüsü iyi olmalıdır. Proje dosyasının görsel zenlinliği; kapak tasarımı, yazı stili, yazı puntosu seçimi, açık ya da koyu yazılacak yerler, kurumun istediği formatlara dikkat edilip edilmediği, rapor başlıkları, fotoğraflı görselli anlatımlar vb. uygun şekilde hazırlanmalıdır.

Sonraki aşamada projenin içeriğine bakılır projede eksiklikler olup olmadığı, maalesef uygulamada kopyala yapıştır şeklinde olan projeler çok sayıda bulunmaktadır. Bu tarz projelerde aslında kurumca verilen proje formatlarında bile olan zorunlu bölümlerin çıkarıldığını görebiliyoruz. Proje dosyası eksiksiz olmalıdır. Sadece çıkarılması gerekli yerler yine proje yazım kılavuzlarına dikkat edilerek çıkarılmalıdır.

Sonrasında proje dosyasının tutarlılığı kontrol edilir. Adım adım kısaca içerik kontrolüne bakarsak, ilk aşamada proje adı ve amacı ilk olarak örtüşmelidir. İkinci aşamada misyon ve vizyon olarak yazılan değerlerin doğru oluşturulması, projeyle uyumu önemlidir. Üçüncü aşamada proje yeri seçimi, proje personel organizasyon şeması, proje zamanlaması, proje karlılık, verimlik ve faydası, iyi şekilde anlatılmalı ve tutarlı olmalıdır.

Sonrasında proje sahibinin yeterliliği, projenin yöreye katkısı, projenin sektöre katkısı, projenin ülke ekonomisine katkısı, özellikle projenin dezavantajlı gruplara katkısı AB projelerinde kurumlarca aranan özelliklerdir. İyi bir proje yazarı bütün bu ince noktaları iyi bilmeleri bunu göre proje dosyası hazırlamalıdır.

İyi bir Proje Yazarının Mutlaka Taşıması Gereken Nitelikler;

Dürüstlük, proje yazarı kopya manipülasyon, infial gibi durumlardan kendini korumalıdır.

Deneyim, projenin getirdiği alanda Ziraat, gıda, su ürünleri vb. alanlarda bilgi ve tecrübeye sahip olmalıdır.

Sorumluluk, ele aldığı iş için mesai saatlerini en verimli harcamalıdır. Projenin kabul veya red durumlarında, durumun getirdiği etkilere katlanabilmelidir.

Gizlilik, çalıştığı projeden iş sahibiyle konuşmalarında elde ettiği bilgileri açık etmemeli saklamalıdır.

Liyakat ve yeterlilik (Asgari düzeyde tecrübe ve donanım), projenin getirdiği temel düzeyde eğitim ihtiyacını karşılamış olmalıdır.

Zamanında teslim (Hızlılık), ele aldığı projeyi süresi içerisinde bitirmeli proje sahibini mağdur etmemelidir.

Genel Kriterlere Hakim Olma (Planlama, Projelendirme, Ekonomi vs), temel düzeyde proje alanında ve genel kültür seviyesinde konulara hakim olmalı ve bunu projesinde gösterebilmelidir.

Yetenek (Çalışma sürecinde edinilen deneyim), yaptığı her projede bir bilgi edinmeli ve bunu daha sonraki projelerinde kullanmalıdır.

Proje yazarları kendilerini mesleki ve teknik yönden geliştirebilirler, dürüstlükten sapmazlarsa mesleklerinde herkesten öne geleceklerdir.

Bu haftaki yazıda etkili tarım ve kırsal kalkınma projesi hazırlanmasına ve proje yazarının niteliklerine değindim. İyi okular dilerim.

Osman İnan

27.10.2019

osmaninan1985@gmail.com

 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: