Ramazan’ın Vazgeçilmezi: Hurma ve Faydaları

Ramazan’ın Vazgeçilmezi: Hurma ve Faydaları

Hurma ile İlgili Genel Bilgi

Ramazan ayının girmesiyle soframızdan hiç eksilmeyen aperatiflerden biride hiç şüphesiz hurmadır. İnsanoğlunun hurmayi yemeye başlaması binlerce yıllık geçmişe dayanmaktadır. Hurmanın bugünki Irak sınırlarında keşfedildiği kabul edilsede, Mısır’da ondan çok daha önce hurmadan yapılan içkinin varolduğu bilinmektedir. Tüccarlar ve göçler sayesinde hurma zamanla İspanya, Güneydoğu Asya, Kuzey Afrika, ve Amerika kıtasına taşınmıştır. Dünya genelinde yaklaşık bilinen 30 türü olsada genel olarak hurmalar yumuşak, yarı kuru ve kuru olarak üç kategoride toplanır. Bu ayrıştırma hurmanın içerdiği glukoz, sakaroz ve früktöz içeriğine göre yapılır. Dunya’nın en çok tercih edilen hurmalarından biri olan ve Gazze Şeridinde bulunan hurma çeşidinin özelliği istisanı şekilde kırmızı ve tatlı olmasıdır.

Hurmanın Çeşitli Faydaları

1) Kolestrolü düşürür: İçeriğinde hiç kolestrol bulunmayan hurmanın içeriğinde çok az yağ bulunmaktadır.

2) Zengin Protein Kaynağı: İçerdiği zengin protein sayesinde kemiklerin güçlenmesine yardimci olmaktadır.

3) Zengin Vitamin Kaynağı: Hurma B1, B2, B3, B5, A1 ve C vitaminlerini içermekte.

4) Kemik Sağlığını Geliştirir: İçerdiği selenyum, manganez, bakır ve magnezyum sayesinde kemik sağlığına olumlu katkıda bulunur ve kemik erimesini önlemede yardımcı olur.

5) Sınır Sistemini Düzeltir: İyi bir potasyum kaynagi olmakla beraber az sodyum içerdiği için sınır sistemini dengede tutmaya yardımcı olur.

Editöryel Not: Bu yazı Priyadarshini Nandy’in https://food.ndtv.com/food-drinks/10-dates-benefits-from-improving-bone-health-to-promoting-beautiful-skin-1258714 linkli yazısından çeviri yapılmıştır. Çeviride birebir ceviri yapılmayıp kısaltma ve düzenlemeler yapılmıştır.

%d blogcu bunu beğendi: