Masaj nedir, hangi türleri vardır, fayda ve riskleri nelerdir?

Masaj yapmak çoğu insan için filmlerdeki sahnelerden veya alışveriş merkezlerindeki masaj koltuklarından ibarettir. Peki gerçekten masaj yaptımak önemli birşey mi? İnsan ruh ve beden sağlığına etkisi var mıdır?

Günümüzde masaj aslında on seneye önce daha yaygın hale gelmiş ve artık havaalanından tutunda hastanelere kadar birçok yerde bulunabilir, hatta o kadar ki bazı işyerleri çalışanlarına artık masaj hizmeti vermeye başladılar. Bu yazımızda sizler için masaj yaptırmanın olası faydalarından bahsedeceğiz.

Bunun için önce masaj nedir ve yaygın türleri nelerdir onu öğrenelim.

Masaj Nedir?

Masaj, cildin, kasların, sinirlerin ve bağların bastırılması, ovulması ve manipüle edilmesi için genel bir terimdir. Masaj, hafif vuruşlardan derin basınca kadar değişebilir. Bu yaygın türler de dahil olmak üzere birçok farklı masaj çeşidi vardır:

Türleri

İsveç masajı. İsveç masajı yumuşak bir masaj türü olup uzun vuruşlar ve yoğurma ile derin dairesel hareketler içeren bir türdür.

Derin masaj. Bu masaj tekniği, kas ve bağ dokusunun daha derin tabakalarını hedeflemek için genellikle daha yavaş ancak daha kuvvetli vuruşlar kullanan ve kas yaralamalarının iyileşmesine yardımcı olan bir türdür.

Spor masajı. Bu, İsveç masajına benzer, ancak yaralanmaları önlemek veya tedavi etmek için spor etkinliklerine katılan insanlara yöneliktir.

Tetik noktası masajı. Bu masaj, yaralanmalar veya aşırı kullanım sonrası kaslarınızda oluşabilecek sıkı kas liflerinin alanlarına odaklanır.

Masajın Faydaları Nelerdir

Masaj genellikle tamamlayıcı ve alternatif tıbbın bir parçası olarak görülmektedir. Günümüzde ise giderek hastahane tedavisi ile birlikte daha çok sunulmaya başlanmıştır.

Masajın üzerine yapılan araştırmalar masajın; stres, ağrı ve kas gerginliğini azaltmak için etkili bir tedavi olduğunu göstermektedir.

Masajın faydalarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, bazı çalışmalar masajın aşağıdakiler için de yararlı olabileceğini bulmuştur:

Kaygı
Sindirim bozuklukları
Baş ağrısı
Stresle ilgili uykusuzluk
Yumuşak doku soyları veya yaralanmaları
Spor yaralanmaları
Temporomandibular eklem ağrısı

Bu faydaları olduğu iddia edilse de bazı insanlar sadece rahatlamak için masaj yaptırmayı tercih etmektedirler.

Ancak her ne kadar bu rahatsızlıklara iyi geldiği söylensede masaj hiç bir şekilde asıl tedavi yerine kullanılmamalı ve masaj yaptırmadan önce doktorunuza yaptırıp yaptırmayacağınızı hangi tür masaj yaptıracağınızı ve hangi aralıklarla yaptırmayı düşündüğünüzü kesinlikle danışmanız önerilmektedir.

Masajın Riskleri

Masaj genel olarak faydalı olmasına rağmen bazi koşullarda riskler oluşturmaktadır.

Kanama bozuklukları olan veya kan alma ilaçları alanlar
Yanıklar veya iyileşen yaralar
Derin ven trombozu
Kırıklar
(Şiddetli) Kemik Erimesi olanlar
Ciddi trombositopeni
Özellikle hamiliyseniz veya kanser veya açıklanamayan ağrılarınız varsa, doktorunuzla masajın artı ve eksilerini tartışın.

Bazı masaj şekilleri ertesi gün biraz ağrı verebilir. Ancak masaj normalde acı verici veya rahatsız olmamalıdır. Masajınızdan sonra kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya acı çekiyorsanız doktorunuzla hemen konuşun. Masaj anında ise sizi rahatsız eden bir masaj turu olduğunda masörünüze söylemeye çekinmeyin, çünkü masajdan kaynaklanan sorunların çoğu masaj sırasında çok fazla baskıdan kaynaklanmaktadır.

 

Bu yazı Mayo Clinic’in ınternet sitesinden uyarlanarak çevrilmiştir, yazının orjinali ve devamı için:
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/massage/art-20045743

%d blogcu bunu beğendi: